PeWuKa – wielkie wydarzenie Poznania i kraju


85 lat temu czynna była w Poznaniu Powszechna Wystawa Krajowa (w skrócie PeWuKa), zorganizowana w dziesięciolecie odzyskania niepodległości przez Polskę, ukazująca dorobek społeczny i gospodarczy odrodzonego kraju. Dzisiaj w obecności Prezydenta RP zainaugurowano  na MTP Powszechną Wystawę Krajową Konkurencyjna Polska.

Wystawa odbywała się m. in. na terenach obecnych Międzynarodowych Targów Poznańskich, w Parku Wilsona, terenach zielonych między ulicami Jarochowskiego i Chociszewskiego, gdzie dla ułatwienia dojazdu zwiedzającym zbudowano dwie trasy tramwajowe – od ulicy Głogowskiej oraz Grunwaldzkiej i Reymonta.

Wystawę, która otwarta była od połowy maja do jesieni 1929 roku zwiedziło ponad 4,5 mln osób z kraju i zagranicy. Poznań specjalnie przygotował się do obsługi tak dużej liczby zwiedzających; m. in. przebudowano dworzec kolejowy (z nowym wejściem „Zachodnim”), rozbudowano komunikację miejską, unowocześniono ulice w śródmieściu i dojazdowe do miejsca Wystawy, a dla zamożniejszych gości zbudowano m. in. hotel Polonia (dzisiejszy szpital wojskowy) przy ul. Grunwaldzkiej.

Patronat nad PeWuKą objął Prezydent RP Ignacy Mościcki. Przed przyjazdem dostojnego gościa, prezydent Poznania Cyryl Ratajski wydał odezwę do mieszkańców, którą opublikowały gazety. W Dzienniku Poznańskim czytamy m.in. „Dnia 15 maja br. o godz. 6 wieczorem przybędzie do Poznania celem otwarcia Powszechnej Wystawy Krajowej Pan Prezydent Rzeczypospolitej, Ignacy Mościcki i to na dworzec podmiejski, gdzie Głowę Państwa oczekiwać będą naczelnicy Władz cywilnych i wojskowych. Z dworca nastąpi odjazd wśród szpaleru wojskowego przez Kaponierę, ul Wjazdową do Zamku. Podając powyższe do publicznej wiadomości, proszę Szanownych Obywateli m. Poznania o jak najliczniejsze wzięcie udziału w powitaniu Dostojnego Gościa i ustawienie się w tym celu na ulicach Dworcowej i Wjazdowej (-) Ratajski.”

Z kolei w relacji z otwarcia wystawy wspomniana gazeta pisała dwa dni później: „Akt uroczysty otwarcia Powszechnej Wystawy Krajowej, acz zmącony nieco niepogodą, odbył się ściśle wedle ustalonego programu. Z uderzeniem godziny 10-tej przed portal westybulu reprezentacyjnego zajeżdża kareta p. Prezydenta Rzplitej, poprzedzana przez szwadrony honorowe 15 p. uł. Wlkp i 7 p. strz. Kon. U wejścia wita Dostojnego Gościa kierownictwo Wystawy z prez. Ratajskim i dyr. Wachowiakiem na czele (…).”

W przemówieniu do zebranych prezydent Ratajski zaznaczył, że „Powszechna Wystawa Krajowa, wykazując dorobek wolnego od lat 10 narodu we wszystkich dziedzinach życia społecznego, ma przede wszystkim służyć pokrzepieniu serc, ma wielkim głosem wołać sursum corda. Na przekór wątpiącym i zrozpaczonym, na przekór wszystkim hamulcom życia narodowego.  Powszechna Wystawa ma wykazać bezcenne siły twórcze narodu, jego zdolność do największych wysiłków (…).”

Wybrał: Andrzej Świątek

Zdjęcia archiwalne: NAC

Dodaj komentarz