TARNOWO PODGÓRNE: Odkodowany biznes i samorząd


Gmina Tarnowo Podgórne nie zwalnia tempa w budowaniu silnej samorządowej marki. Jest przykładem na to, jak otwarcie na inwestorów, dobra komunikacja z przedsiębiorcami, ale też właściwa polityka przestrzenna i dobrze przygotowana infrastruktura gwarantuje rozwój i podnoszenie się poziomu życia mieszkańców. Władze gminy mają świadomość, że chcąc dalej budować prestiż ważna jest dobra strategia promocyjna.

Zorganizowana po raz czwarty konferencja „Odkodowany biznes, odkodowany samorząd” organizowana wspólnie przez urząd gminy i Tarnowskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców znakomicie buduje wizerunek gminy atrakcyjnej dla inwestorów.  Uczestnikami byli liderzy samorządowi z całej Polski, przedsiębiorcy i eksperci zajmujący się gospodarką. Zanim doszło do dyskusji między samorządowcami i przedstawicielami biznesu wykład o obecnej sytuacji w polskiej gospodarce wygłosił prof. Witold Orłowski. Temat wykładu był bardzo inspirujący: „Czy Polska dogoni Niemcy?”. Rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula pokazał w ujęciu historycznym jak nasz kraj gospodarczo gonił swego zachodniego sąsiada od średniowiecza do dzisiaj. Ciekawostką jest to, w 1700 roku byliśmy 370 lat ,,w tyle za Niemcami”, w 1991 dzieliło nas 60 lat, a obecnie dystans ten wynosi 22 lata. To pokazuje, że w gospodarce odnieśliśmy ogromny sukces. Przyczyniło się do niego również wiele polskich samorządów, które wykorzystując transformację postawiły na rozwój przedsiębiorczości. Oprócz tego, że same się rozwinęły to mają swoją cegiełkę w rozwoju polskiej gospodarki. Były doradca prezydenta Kwaśniewskiego wskazał drogę, którą powinniśmy pójść, aby dalej skracać dystans do lidera światowej gospodarki. Musimy postawić na kapitał ludzki, edukację i usprawnianie instytucji, ale przede wszystkim musimy budować wspólnotę i nauczyć się współpracy między sobą. Wszystkie badania pokazują, że naszą największą słabością jest umiejętność współdziałania, co z kolei jest największym atutem Niemców.

O swoich doświadczeniach w budowaniu dobrej komunikacji rozmawiali przedsiębiorcy i samorządowcy. Wszystko zależy od ludzi, od nastawienia i możliwości prawnych. Dlatego poza dobrą wolą niezwykle istotne jest kierowanie się po obu stronach wartościami takimi jak otwartość, zaufanie, szacunek dla prawa i wyznaczonych procedur. Cieszy fakt, że wielu obecnych na konferencji samorządowców dzieliło się dobrymi praktykami w budowie relacji z przedstawicielami biznesu. Mają świadomość, że rozwój przedsiębiorczości to jeden z najskuteczniejszych sposobów na bogacenie się samorządu i podnoszenie jakości życia na co wpływają usługi specjalistyczne takie jak żłobki, opieka medyczna, rehabilitacja, ciekawa oferta edukacyjna, kulturalna i sportowa. Nie zabrakło także opinii przedsiębiorców o współpracy z administracją samorządową.

Jednoznacznie podkreślali, że najchętniej inwestuje się tam, gdzie jest dobry i życzliwy klimat, pozytywne nastawienie do działalności gospodarczej. Dzisiaj bardzo wiele gmin ma dobrą lokalizację, zbudowaną infrastrukturę techniczną, ale jeśli nie ma klimatu proinwestycyjnego nieruchomości przeznaczone pod budowę firm stoją puste i nic się na nich nie dzieje.   Poza dyskusją organizatorzy zadbali o edukację uczestników. Przedsiębiorcy i samorządowcy z wielkim zaangażowaniem wzięli udział w warsztatach, co było świetnym pomostem do wymiany doświadczeń oraz wspólnego działania.

– Konferencja ,,Odkodowany samorząd, odkodowany biznes” adresowana jest przede wszystkim dla przedstawicieli samorządu i biznesu – powiedział Tadeusz Czajka, wójt gminy Tarnowo Podgórne. – Rzeczywistość zmienia się bardzo dynamicznie, a wiedza jest jednym z najlepszych narzędzi do odpowiedniego reagowania na zmiany. Przed liderami samorządowymi coraz więcej wyzwań, więc wymiana wiedzy i dobrych praktyk wydaje się sprawą bardzo istotną. Głos przedstawicieli biznesu jest w tym przypadku cennym doświadczeniem. Chcemy pokazać, że obie grupy, często zmuszone do kierowania się własnymi celami, muszą nastawić się od początku na dobrą komunikację i współpracę, dlatego cieszę się, że do takich spotkań dochodzi w Tarnowie Podgórnym. Nasz dorobek zaświadcza, że taka współpraca jest nie tylko możliwa, ale konieczna.

– Na świecie w współczesnej gospodarce liczy się nie sama praca, ale to co możemy nazwać wykorzystywaniem talentów – mówił prof. Witold Orłowski. – W gospodarce mówi się o innowacyjności, w samorządach powinno się wiele mówić o tym co nazywamy innowacjami społecznymi, czyli też nowymi pomysłami na rozwiązywanie problemów, w tym pozyskiwanie inwestorów. Absolutnie wchodzimy w etap, gdzie najbardziej cenioną wartością będzie nastawienie się na współpracę administracji z biznesem i w ogóle na umiejętność kształcenia tej cechy na wszystkich odcinkach życia społecznego i gospodarczego. Kto tego nie zrozumie będzie stał w miejscu”.

– Jestem dumny z rozwoju mojej gminy, ale wiem, że musimy włożyć jeszcze bardzo dużo ciężkiej pracy, by pozyskiwać inwestorów – stwierdził burmistrz Tadeusz Goc.
Strzelce Opolskie są dobrze położone, mają dostęp do ważnych dróg, jednak sukces w kierowaniu gminą będzie wówczas, gdy nastąpi mierzalny wzrost ekonomiczny, co zapewni stałe podnoszenie jakości życia mieszkańców, co jest jednym z naszych ważniejszych celów.

Jako burmistrz uważam, że dla mieszkańców i rozwoju gminy rozwój przedsiębiorczości jest jednym z najważniejszych czynników rozwoju gminy i mieszkańców. Dla człowieka najważniejsza jest praca, ona daje godność, niezależność i podnosi poziom życia rodziny. Podmioty gospodarcze, które już działają na terenie naszej gminy i chcą się dalej rozwijać oraz nowi inwestorzy mogą liczyć na absolutne wsparcie ze strony urzędu, oczywiście w granicach obowiązującego prawa.

Prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców w Tarnowie Podgórnym Bartosz Majda powiedział: – Współorganizowanie konferencji wspólnie z gminą jest jednym z elementów dobrej współpracy biznesu z administracji lokalną. Infrastruktura to nie wszystko. Potrzeba umiejętności budowania komunikacji i szczerej rozmowy o problemach.

Ireneusz Antkowiak

Fot. Małgorzata Jaremko

Dodaj komentarz