Kórnik: Rynek w remoncie, utrudnienia w ruchu. Zobacz jak będzie wyglądało centrum miasta po modernizacji


Od niedawna Plac Niepodległości w Kórniku stał się placem budowy. Trwa przebudowa instalacji podziemnych. Wycięto drzewa, przesadzono krzewy. Ruch samochodowy jest utrudniony, a autobusy omijają rynek zastępczymi trasami (ul. Wojska Polskiego i ul. 20 Października).

Przypomnijmy, że w roku 2008 odbył się konkurs na zagospodarowanie rynku. Jego wyniki zostały ostatecznie anulowane. Od tego czasu temat powracał, termin możliwej realizacji przesuwał się. Po ponad 5 latach dyskusji, projektów, przygotowań inwestycja rozpoczęła się. Projekt opracował główny projektant firmy Modulor Maciek Soczyński.

Jak więc wyglądać będzie rynek po modernizacji? Jak zostanie zorganizowana komunikacja? Główny ciężar ruchu samochodowego przebiegać będzie docelowo – tak jak dotychczas – dwukierunkowym połączeniem ul. Poznańskiej z ul. Zamkową – jedyną asfaltową arterią na rynku. Zniknie natomiast jednokierunkowa nitka rozpoczynająca się dotychczas przy liceum. Ulica Pocztowa dojdzie bezpośrednio do ulicy dwukierunkowej. Jedyny zachowany fragment jednokierunkowej drogi połączy ul. Kuśnierska z ul. Kolegiacką (bez połączenia ze Średzką). Ul. Średzka połączy się z ul. Zamkową przez brukowaną aleję powstałą na osi kolegiaty. Komunikacja miejska korzystać będzie z dwóch przystanków – dla autobusów kierujących się w kierunku ul. Poznańskiej między ul. Szkolną a ul. Pocztową, a w przeciwnym kierunku na wysokości sklepu Tęcza.

Płyta rynku pokryta będzie jednolitym materiałem (kostki i płyty granitowe) o zróżnicowanej kolorystyce. Przejścia dla pieszych zostaną zaznaczone nie tylko inną barwą kostki, ale także nieco wyniesione ponad powierzchnię asfaltowej drogi dla samochodów.

Na rynku zasadzone zostaną dwie aleje – jedna od ul. Dworcowej do ul. Pocztowej (32 graby i platan klonolistny), druga od kolegiaty w kierunku jeziora (12 klonów czerwonych). Odnowiony zostanie także szpaler pomiędzy Szkolną a Kolegiacką (zamiast starych lip 38 grabów). Mniej więcej tam, gdzie obecnie są tzw. planty, pomiędzy istniejącymi teraz przystankami, powstanie podświetlana fontanna.

Plac rynku zaopatrzony zostanie w lampy, słupy ogłoszeniowe (3 sztuki), ławki (w projekcie 29 sztuk), stojaki na rowery (24) i inne elementy małej architektury. Dzięki specjalnym ruchomym słupkom organizowane będą parkingi – w zależności od potrzeb do 180 miejsc postojowych.

Koncepcja Maćka Soczyńskiego obejmowała szerszy zakres od tego jaki na razie będzie realizowany. Niestety, ze względów na stan własnościowy – przynajmniej na razie – nie powstanie przejście z rynku do zamku poprzez narożnikowy dom. Poza obszarem realizacji pozostanie na razie także obszar pomiędzy ul. Zamkową i ul. Średzką.

Inwestycja finansowana jest w dużej mierze ze środków uzyskanych na ten cel  bardzo nisko (1%) oprocentowanego kredytu Jessica.  Prace potrwają przynajmniej do listopada.

Łukasz Grzegorowski 

Wizualizacja: Archiwum UM w Kórniku

Dodaj komentarz