Koncert Noworoczny i Aktywni Lokalnie w Tarnowie Podgórnym


Koncert Noworoczny w Tarnowie Podgórnym odbył się dzisiaj w hali OSiR. Składał się z dwóch części. W pierwszej, zatytułowanej „Od Tatr do Bałtyku”, wraz z Młodzieżową Orkiestrą Dętą Gminy Tarnowo Podgórne wystąpił Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Ludowego „Modraki”, które uświetniły galę Aktywni Lokalnie. W drugiej części, podróży muzycznej „Kocham Cię życie”, odbył się koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Tarnowo Podgórne pod dyrekcją mjr Pawła Joksa. Swoim głosem czarowały solistki Julia Nowicka i Hanna Sztachańska. Nie zabrakło niespodzianek. Uroczystość prowadziła Agnieszka Rzeźnik, rzecznik Urzędu Gminy Tarnowo Podgórne.

Co roku wójt gminy Tarnowo Podgórne Tadeusz Czajka przyznaje tytuły „Aktywny Lokalnie” osobom, które wyróżniają się zaangażowaniem i pracą społeczną na rzecz naszej społeczności lokalnej. Tytuł i pamiątkową statuetkę wójt wręcza właśnie podczas Koncertu Noworocznego.

– Dzisiejsza uroczystość rozpoczyna obchody 25-lecia samorządów w Polsce – powiedział wójt Tadeusz Czajka. – Wiosną 1990 roku stworzono społecznościom lokalnym szansę na decydowanie o własnym losie, wtedy wybudzono energię Polaków. My pokazaliśmy, że jesteśmy ludźmi przedsiębiorczymi. W gminie działa ponad 5 tysięcy podmiotów gospodarczych, z tego większość to małe firmy rodzinne. W ciągu minionych 25 lat otaczająca nas rzeczywistość mocno zmieniła się. Dzisiejsza gala jest podziękowaniem dla wszystkich ludzi, którzy wpisali się w te przemiany.

W tym roku wyróżnienia Aktywni Lokalnie otrzymali: Krystyna Semba, kierownik Zespołu Pieśni i Tańca Lusowiacy, Stanisław Leitgeber, prezesa Kółka Rolniczego w Tarnowie Podgórnym oraz Stanisław Bzdęga, prezes Stowarzyszenia Koło Seniorów w Przeźmierowie.

– To wyróżnienie dla wszystkich tych, którzy są w zespole i dla tych którzy odeszlizaznaczyła Krystyna Semba.

– Czy warto pracować społecznie? – pytał licznie zgromadzonych widzów Stanisław Leitgeber, czym wzbudził gromkie brawa. – Dla takich chwili jak te, na pewno tak.

– Dziękuję, że zostaliśmy dostrzeżeni i wyróżnieni. Nagroda jest nie tylko dla mnie, ale dla całego Stowarzyszenia Koła Seniorów w Przeźmierowie – mówił Stanisław Bzdęga.

SYLWETKI LAUREATÓW

Krystyna Semba, kierownik Zespołu Pieśni i Tańca Lusowiacy

Zespół Pieśni i Tańca Lusowiacy jest wizytówką kulturalną gminy Tarnowo Podgórne. Z amatorskiego grona zapaleńców wyrósł na profesjonalną grupę artystyczną, promującą polską kulturę ludową. Od początku nad procesem rozwoju zespołu czuwa Krystyna Semba, pełniąca społecznie funkcję jego kierownika. Osoba dbająca o zachowanie od zapomnienia polskich ludowych zwyczajów, tańców i muzyki.

Od 1996 roku bezinteresownie poświęca swój czas i energię, by zapewnić zespołowi jak najlepsze możliwości pracy artystycznej. Organizuje opiekę profesjonalnych choreografów. Nawiązała stałą współpracę z zawodową kapelą muzyczną. Aranżuje koncerty, dające możliwości szerokiej prezentacji bogatego i zróżnicowanego repertuaru. Dzięki jej zaangażowaniu zespół sięga po najwyższe laury na krajowych i międzynarodowych festiwalach tańca ludowego.

Kierowanie tak dużą grupą wymaga dyplomacji i licznych kompromisów. Pani Krystyna Semba z wyczuciem i taktem buduje mosty trwałego porozumienia pomiędzy członkami zespołu – osobami w różnym wieku, o różnych zainteresowaniach, możliwościach, upodobaniach.

Konsekwentnie przekonuje, że szerokie otwarcie zespołu dla nowych członków jest najlepszą drogą do kontynuowania tradycji ludowych w nowoczesnym świecie.

Jest osobą wybitnie zaangażowaną w życie społeczne Lusowa i Gminy Tarnowo Podgórne. Jako radna Powiatu Poznańskiego inicjowała i wspierała działania na rzecz naszej Gminy. Działała w Powiatowej Społecznej Radzie do spraw Osób Niepełnosprawnych. Wrażliwa na potrzeby osób chorych i mniej zaradnych życiowo pomaga lokalnym grupom i stowarzyszeniom.

Zawsze podkreśla, że zespół Lusowiacy jest jej dzieckiem, z którego jest niezmiernie dumna.

Stanisław Leitgeber, prezes Kółka Rolniczego w Tarnowie Podgórnym

Stanisław Leitgeber od lat działa na rzecz integracji środowiska rolników gminy Tarnowo Podgórne. Z rodzinnego domu w Kokoszczynie wyniósł szacunek dla pracy na roli i umiłowanie do ojczystej ziemi. Swoją aktywność – wcześniej zawodową, a potem społeczną – związał nierozerwalnie z Kółkami Rolniczymi, widząc w nich receptę na połączenie doświadczenia rolników i na kultywowanie tradycji rolniczych.

W 2000 roku postanowił przywrócić tradycję zrzeszania się rolników w Tarnowie Podgórnym. Jest pomysłodawcą reaktywacji Kółka Rolniczego i od momentu założenia pełni w nim funkcję prezesa.

Dużą wagę przywiązuje do ponadczasowych symboli, świadczących o tradycjach rolniczych w gminie Tarnowo Podgórne. Podjął inicjatywę ufundowania nowego sztandaru dla Kółka Rolniczego, a później wspierał ją finansowo. Konsekwentnie dążył do umieszczenia tablicy pamiątkowej na głazie ustawionym w 102. rocznicę zawiązania pierwszej formalnej organizacji rolniczej w Tarnowie Podgórnym.

Był druhem Ochotniczej Straży Pożarnej. Jest zaangażowanym członkiem Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Wspiera działalność gminnych stowarzyszeń, grup, instytucji.

Pytany o sens pracy społecznej zapewnia, iż służba dla społeczności lokalnej przynosi mu ogromną satysfakcję osobistą.

Stanisław Bzdęga, prezes Stowarzyszenia Koło Seniorów w Przeźmierowie

Stanisław Bzdęga od 2000 roku jest członkiem Koła Seniorów w Przeźmierowie, w którym od 2004 roku pełni funkcję przewodniczącego.

Będąc na emeryturze doskonale rozumie potrzeby środowiska swoich rówieśników. Uważa, że spotkania w Kole Seniora pomagają nawiązywać nowe przyjacielskie relacje, tworzą możliwości osobistego rozwoju oraz pomagają kontynuować rozwijanie własnych pasji. Propaguje zdrowy styl życia, zapraszając do regularnego udziału w zajęciach sportowych dedykowanych seniorom.

Współpracując ściśle z Gminnym Ośrodkiem Kultury SEZAM zachęca do udziału w wydarzeniach kulturalnych na terenie gminy i poza nią. Proponuje wspólne wyjazdy, wycieczki, współorganizuje spotkania okolicznościowe. Zaprasza na przedstawienia zespołu artystycznego „Senioritki”, działającego w ramach przeźmierowskiego koła. Pokazuje, że każdy – bez względu na wiek – może czerpać z radości życia.

Poszerza współpracę z gminnymi organizacjami, m. in. z Uniwersytetem Trzeciego Wieku, na rzecz tworzenia kolejnych atrakcyjnych dla seniorów propozycji.

Szeroka różnorodna oferta zajęć prowadzonych w ramach Koła Seniora sprawia, iż stale rośnie liczba członków, a wśród nich są również osoby pochodzące z miejscowości sąsiadujących z Przeźmierowem.

Prowadząc największe w gminie Tarnowo Podgórne, liczące prawie dwustu członków Koło Seniora pozostaje osobą niezwykle skromną, otwartą i życzliwą.

Sławomir Lechna

Zdjęcia Sławomir Lechna

 

 

 

Dodaj komentarz