Inteligentny dom energooszczędny – Jak otrzymać dofinansowanie do budowy smart domu


Domy energooszczędne i inteligentne znacznie podnoszą nasz komfort życia. Pozwalają również na poczynienie dużej ilości pieniędzy związanych z bieżącym utrzymaniem domu. Jednak trzeba pamiętać o tym, że budowa domu energooszczędnego z inteligentnym systemem zarządzania, to duża inwestycja i nie każdego na to stać. Dlatego, jeżeli chcemy budować dom energooszczędny, powinniśmy zainteresować się, czy dostaniemy dopłatę do budowy takiego domu. W jaki sposób można otrzymać dofinansowanie do budowy domu energooszczędnego?

W jaki sposób uzyskać dofinansowanie do budowy domu energooszczędnego?

Jeżeli chcemy uzyskać dofinansowanie do budowy domu jednorodzinnego, musimy pamiętać, że musi on spełnić określone wymagania. Dofinansowanie możemy dostać na budowę domu energooszczędnego lub pasywnego, a także na wdrożenie w domu rozwiązań, które pomogą sprawić, że będzie on energooszczędny. Na sam system inteligentnego zarządzania budynkiem nie ma przewidzianych osobnych dofinansowań, gdyż nie każde rozwiązanie, jakie wdrażane jest wraz z takim systemem, pozwala na zwiększenie energooszczędności budynku.

Rozwiązania, jakie pozwolą na stworzenie energooszczędnego budynku, należy uwzględnić już na etapie projektowanie domu lub wybrać taki gotowy projekt, który będzie je zawierał, albo będzie pozwalał na wprowadzenie odpowiednich modyfikacji. Do najważniejszych kwestii pozwalających na zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego budynku zalicza się przede wszystkim: dobór odpowiednich materiałów i technologii budowlanych (np. okna energooszczędne, szczelne drzwi, a także wykorzystanie pomp ciepła, systemów rekuperacyjnych czy solarów i pomp ciepła).

Dotacja na budowę inteligentnego domu?

Dotację można dostać na budowę domu energooszczędnego lub zakup takiego domu od dewelopera. Trzeba jednak pamiętać o tym, że dofinansowanie nie pokryje całego kosztu związanego z nabyciem domu. Dla domów jednorodzinnych przewiduje się dofinansowanie w wysokości do 30 000 zł w przypadku domów energooszczędnych i 50 000 zł w przypadku domów pasywnych. Zobacz również Jaka jest cena inteligentnego domu i co składa się na nią składa?

Dofinansowanie do budowy domu energooszczędnego otrzymuje się wraz z kredytem hipotecznym. Dlatego przed podjęciem decyzji o tym, w jakim banku zaciągniemy kredyt, należy sprawdzić, czy współpracuje on z NFOŚiGW i udziela kredytów z dopłatą na budowę domu energooszczędnego.

Jakie inteligentne systemy sprawiają, że dom staje się bardziej energooszczędny?

Już sam dom budowany w technologii energooszczędnej pozwala na zaoszczędzenie na takich wydatkach jak ogrzewanie budynku czy zużycie energii elektrycznej. Jednak, jeżeli chcemy zaoszczędzić jeszcze więcej, powinniśmy zainteresować się rozwiązaniami z zakresu nowoczesnej elektroniki użytkowej, które pozwolą na jeszcze lepszą kontrolę nad zużywaną energią, a co za tym idzie wydatkami. Przykładem może być tutaj między innymi licznik energii elektrycznej (np. Lem-02 – pełna specyfikacja produktu na zamel.pl), a także systemy pozwalające na sterowanie pompą ciepła, ogrzewaniem, a także włącznikami światła.

Dodaj komentarz