Dobry gospodarz odchodząc zostawia następcę


Dobry gospodarz odchodząc zostawia następcę – mówi Adam Woropaj, wójt Dusznik, który po 25 latach zarządzania gminą Duszniki, postanowił że to będzie jego ostatnia kadencja.

woropaj

– Dlaczego nie wystartuje Pan na funkcję wójta w niedzielnych wyborach?

– Po 25 latach zarządzania i służby dla mieszkańców gminy Duszniki doszedłem do wniosku, że cele i zadania, które zaplanowałem przed laty zostały zrealizowane, dlatego postanowiłem zakończyć swoją służbę w Dusznikach. W tym miejscu dziękuje wszystkim mieszkańcom za współpracę i życzliwość, za to że wspólnie mogliśmy tak dużo inwestycji zrealizować i zdecydowanie poprawić warunki życia w naszych wioskach.

– Zapewne nie będzie łatwo wymienić, bo zrealizowanych zadań było dużo, ale proszę wymienić najważniejsze przedsięwzięcia – inwestycje, które zrealizowano w minionych 25 latach.

– Rozpoczynając swoją służbę przed 25 laty w Dusznikach zrobiłem bilans otwarcia, z którego wynikało, że w zakresie infrastruktury technicznej na terenie gminy tylko 40% mieszkańców było podłączonych do wodociągu zbiorowego, dlatego w pierwszym okresie zrealizowaliśmy budowę 2 stacji wodociągowych i ponad 150 km sieci. Kolejnym krokiem była budowa 3 oczyszczalni ścieków wraz z kanalizacją sanitarną w ilości 101 km sieci głównej i1259 przyłączy. Uzupełnieniem sieci kanalizacyjnej są 182 przydomowe oczyszczalnie ścieków. Mając na terenie gminy 2 kopalnie gazu ziemnego wybudowaliśmy 96 km głównej sieci gazowej i podłączyliśmy 75% mieszkańców do sieci. W zakresie gospodarki odpadami jako pierwsi w ówczesnym województwie poznańskim wybudowaliśmy składowisko odpadów komunalnych oraz stworzyliśmy komunalny zakład budżetowy do obsługi infrastruktury komunalnej. W dziedzinie oświaty dokończyliśmy budowę szkoły podstawowej w Grzebienisku oraz stołówki szkolnej wraz z salami lekcyjnymi w Dusznikach. Wybudowaliśmy nowy budynek gimnazjum w Dusznikach i wyremontowaliśmy budynek dla potrzeb gimnazjum w Grzebienisku. W celu poprawy bazy sportowej oddaliśmy do użytku salę sportową w Grzebienisku i w Dusznikach w raz z boiskiem Orlik 2012. W dziedzinie kultury dokończyliśmy budowę domu kultury w Dusznikach, wybudowaliśmy nowe Biblioteki w Grzebienisku i Dusznikach, zmodernizowaliśmy wszystkie świetlice wiejskie, odtworzyliśmy dawne parki. Na terenach wiejskich powstały nowe boiska do gry w piłkę nożną. Bardzo ważną inwestycją w roku 1996 była telefonizacja gminy. Zrobiliśmy dokumentację techniczną dla przyłączenia wszystkich chętnych mieszkańców i dofinansowaliśmy budowę ponad 1000 linii telefonicznych. W celu poprawy obiektów służby zdrowia dołożyliśmy swoje środki finansowe do modernizacji ośrodków zdrowia w Dusznikach i Grzebienisku. Najważniejszą inwestycją w zakresie rehabilitacji osób niepełnosprawnych była budowa Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dusznikach. W pięciu Pracowniach 25 osób niepełnosprawnych zdobywa nowe umiejętności przywracające je do normalności. Bardzo duży nacisk postawiliśmy na modernizację sieci dróg gminnych, powiatowych, wojewódzkich i krajowych na naszym terenie, dlatego obecnie sieć tych dróg jest bardzo dobra.

– Czym zamierza się Pan teraz zawodowo zajmować?

– Obecnie jestem kandydatem do rady powiatu szamotulskiego i jednocześnie poszukuję nowej pracy.

– Wskazał Pan swojego następcę (zobacz co pisaliśmy na ten temat – tutaj. Dlaczego warto na niego zagłosować?

– Dobry gospodarz odchodząc zostawia następcę dlatego zaproponowałem Pana Macieja Fligera na funkcję wójta gminy oraz 14 kandydatów do rady gminy. Pan Maciej Fliger przez 4 lata pracował w Radzie Gminy Duszniki przewodnicząc komisji oświaty, kultury, kultury fizycznej i sportu. Zna doskonale zagadnienia związane z funkcjonowaniem samorządu i potrafi zarządzać gminą, dlatego zwracam się z prośbą do mieszkańców gminy Duszniki o poparcie kandydatury Pana Macieja Fligera na wójta gminy oraz poparcie kandydatów Wspólnej Sprawy do Rady Gminy.

Rozmawiał Sławomir Lechna

Czytaj także:

Wójt wskazał swojego następcę – czytaj tutaj

Rozmowa z Maciejem Fligerem, kandydatem na wójta gminy Duszniki: czytaj tutaj

Fot. Archiwum UG Duszniki

Dodaj komentarz