Biegnij po zdrowie


Moda na bieganie w pełni opanowała polskie ulice. Dziś biega każdy, kto tylko ma na to ochotę. Nie liczy się wiek, sportowe doświadczenie czy też sprzęt. Aby zacząć biegać wystarczy odrobina chęci, wyznaczona trasa i trochę wolnego czasu.

Rozalińska 13 Rozalin

Coraz bardziej zmienia się nasz stosunek do wszystkiego, co służy zdrowiu i dobrej kondycji fizycznej. Uświadamiamy sobie, że zdrowy styl życia przekłada się na lepsze samopoczucie i życiowy optymizm. Okazuje się, że nie jest to tylko chwilowa moda, ale nasilająca się tendencja, a wzrastająca u ludzi świadomość zdrowotna spowodowana jest w głównej mierze przez media oraz portale społecznościowe. To właśnie stamtąd napływają do nas coraz to nowsze informacje dotyczące zdrowych diet i modnych form aktywnego spędzania czasu. Aktywność fizyczna – zwłaszcza ta na świeżym powietrzu – ma zbawienny wpływ na nasz układ krążenia, sprzyja lepszej kondycji psychicznej i przedłuża życie.

Rodzaje biegów

Bieganie to obecnie najmodniejszy sport rekreacyjny w naszym kraju. Moda na bieganie, dotarła do nas zza oceanu dość dawno, jednak na początku nie cieszyło się ono tak dużym zainteresowaniem. Dziś jest inaczej, bo biega prawie każdy niezależnie od wieku czy też doświadczania. Biegają celebryci i zwykli ludzie, a wszystko po to by dzięki temu wyglądać młodziej, szczuplej i zdrowiej. Biegać można w zasadzie wszędzie – po wytyczonych przez siebie ścieżkach w lasach i w parkach lub w mieście. Większość miłośników tego sportu na dworze biega o każdej porze roku – niezależnie od aury – lub wybiera trening na bieżni, w klubie fitness.

Ze względu na intensywność wysiłku, bieg podzielić można na spokojny oraz progowy. Bieg spokojny to bieg o tempie, które dobrze tolerujemy. Jest to trening o niskiej intensywności, kształtujący wydolność tlenową  oraz układ sercowo-naczyniowy. Biegi spokojne to również wszelkie rozgrzewki oraz biegi długie. Biegi progowe – nazywane potocznie „tempówkami” – to treningi, które służą poprawie wytrzymałości. W biegach tych nacisk kładziemy głównie na intensywność. Do biegu progowego zaliczamy: biegi tempowe oraz interwały tempowe. Biegi tempowe to biegi komfortowe, ale trudne. Podczas tego treningu ustalony odcinek czasu i biegniemy w swoim tempie progowym. Interwały tempowe to natomiast treningi, podczas których powtarzamy odcinki szybkich biegów np. 1-1,5 km biegniemy i 1 minutę odpoczywamy. Interwał tempowy także biegniemy w tempie progowym.

Razem raźniej

Jedni biegają od czasu do czasu dla czystej przyjemności, inni zaś traktują to jako hobby i często biorą udział w imprezach biegowych. Imprezy te podzielić można przede wszystkim ze względu na rodzaj terenu, w którym biegamy. Udział możemy brać w biegu ulicznym, biegu górskim, biegu przełajowym czy też biegu na orientację. Wydarzenia tego typu są świetnym pomysłem na spędzanie wolnego czasu, zawieranie nowych znajomości, integrację czy też po prostu dobrą zabawę.

– Ogólnopolskie i lokalne imprezy biegowe organizowane są w Polsce bardzo często. W samej Wielkopolsce mamy ich kilkadziesiąt, a powstają nowe. Na przykład już w czerwcu odbędzie się „Rozalińska 13-tka”, czyli bieg przełajowy, organizowany wokół Jeziora Lusowskiego, w wyjątkowej, pełnej zieleni części gminy Tarnowo Podgórne. Trasa naszego biegu wynosi 13 kilometrów, a jej początek i koniec znajduje się na osiedlu Rozalin. Uczestnicy będą biegli asfaltem, leśnymi ścieżkami oraz piaszczystą plażą. To już druga edycja imprezy. Ubiegłoroczna przyciągnęła niemal 200 uczestników – mówi Tomasz Ostojewski z firmy Novum Plus, która była organizatorem wydarzenia.

Patronat nad „Rozalińską 13-tką” sprawuje „Nasz Głos Poznański”

O biegu piszemy tutaj – kliknij.

Fot. Szaszner.com Fotografia

 

Dodaj komentarz