Świat zamknięty w styropianie (Galeria)


Plac Wolności w Poznaniu został opanowany przez styropianowe postaci i górujący nad nimi gigantyczny obraz. Niesamowite: niektóre straszne, inne zabawne, kolorowe, zadziwiające i fascynujące. Wernisaż wystawy prac styropianowych pt. „Plaża – unaturzeni“ Jerzego Kopcia odbędzie się w sobotę o godz. 17. Jednak już wcześniej, kiedy dzieła były rozpakowywane poznaniacy forografowali się z nimi, przyglądali, zaglądali do paszcz dziwolągów, zastanawiali się co one takiego oznaczają.

Tak jak każda wystawa tego artysty tak i ta budzi sprzeczne emocje wśród poznaniaków. Będzie ją można w tym miejscu oglądać przez miesiąc.

Jerzy Kopeć, ur. w 1959, dyplom uzyskał w PWSSP w Poznaniu w 1984. Czołowy przedstawiciel nowej ekspresji lat 80., niezwykle aktywny, brał udział w najważniejszych przeglądach młodej sztuki, m.in. Ekspresja lat 80, Arsenał 88. Związany był z Galerią Wielka 19 i Galerią Ewy Polony. W głośnej wystawie plastyki młodego pokolenia lat osiemdziesiątych – “Arsenał – 88″ – otrzymał I nagrodę. W roku 1989 otrzymał najwyższe wyróżnienie dla młodego artysty w Polsce – Nagrodę im. Stanisława Wyspiańskiego I stopnia. Na Międzynarodowych Targach Sztuki “Interart 89″ w Poznaniu był gwiazdą pierwszej wielkości, o czym świadczą liczne propozycje wystaw międzynarodowych: z Hiszpanii, Francji, RFN, a nawet Muzeum im. Puszkina w Moskwie.

Po ukończeniu poznańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w roku 1984 został pracownikiem dydaktycznym na tej uczelni. Taki rodzaj kariery jest zwykle wyróżnieniem, ale nie był nim dla Jerzego Kopcia. Porzucił akademię i zdecydował się na karierę artystyczną na własny rachunek i własne ryzyko.

Zdjęcia zostały zrobione w momencie gdy Jerzy Kopeć ustawiał swoją wystawę na Placu Wolności.

Fot. J. Podolski

Dodaj komentarz