Dzikie karty czekają na Janowicza i Kubota


15 lipca rozpocznie się turniej główny 10 edycji  tenisowego challengera Poznań Open (pula nagród 30 tys. euro). Organizatorzy na zaledwie 1 procent określają szanse udziału w nim Jerzego Janowicza i Łukasza Kubota, dla których zarezerwowali dzikie karty. Jednym z patronów medialnych turnieju jest „Nasz Głos Poznański”.

Poznan-Open-2i

Za nami konferencja prasowa zapowiadająca turniej.

W tym roku tenisowe zmagania na światowym poziomie będziemy mogli obserwować od 13 do 21 lipca. W sobotę i niedzielę (13/14 lipca) zostaną rozegrane eliminacje imprezy, a od poniedziałku rozpocznie się turniej główny.

Jerzy Janowicz i Łukasz Kubot wielokrotnie występowali w poznańskim challengerze. Jerzy Janowicz wygrał przed rokiem i był pierwszym polskim triumfatorem tej imprezy. Łukasz Kubot z kolei dwukrotnie awansował do półfinału singla.

– Jerzy zawsze z sentymentem wypowiada się o naszym turnieju – mówi dyrektor Poznań Open  Krzysztof Jordan. – Otrzymywał od nas „dzikie karty”, gdy miał 16 – 17 lat. – Potem rewanżował nam się udanymi występami w Poznaniu. Ale teraz, ze względu na zajmowane miejsce w rankingu ATP, ma swoje zobowiązania i w tym czasie gra w turnieju w Hamburgu. Szansę na jego start oceniam nie więcej niż na jeden procent.

Janowicz - NGP12-07-18 018

Jerzy Janowicz był twarzą lipcowego numeru Naszego Głosu Poznańskiego.

Także mało prawdopodobny jest występ Kubota. On z kolei też ma w planach start w Hamburgu, ale wcześniej gra w innej imprezie ATP – w Stuttgarcie. Jeżeli dojdzie tam do półfinału singla lub debla, to nie zdąży wziąć udziału w kwalifikacjach do turnieju w Hamburgu. Wówczas pojawi się pewna, lecz niewielka szansa, na jego przyjazd do Poznania.

– Trzymajmy więc kciuki za powodzenie Łukasza w Stuttgarcie – uśmiecha się Krzysztof Jordan.

Na liście startowej Poznań Open (o Poznań Open 2012 czytaj tutaj)  jest dwóch tenisistów z pierwszej setki rankingu ATP – Francuz Guillaume Rufin (85. miejsce) i Brazylijczyk Rogerio Dutra Silva (100.). Nie zabraknie też finalisty z poprzedniego roku – Francuza Jonathana Dasnieres de Veigy, który obecnie jest sklasyfikowany na 206. pozycji w rankingu ATP.

– Większość zagranicznych zawodników zajmowała już lokaty w pierwszej setce i ma na koncie sporo sukcesów w innych turniejach. Cieszymy się przede wszystkim, że kolejna edycja poznańskiego challengera dojdzie do skutku, gdyż czasy są trudne. W tej chwili w Polsce turniej takiej rangi rozgrywany jest jeszcze tylko w Szczecinie – podkreślił Jordan.

Jedną z dzikich kart otrzyma utalentowany junior Kamil Majchrzak. Kolejna powędruje do zwycięzcy młodzieżowych mistrzostw Polski, które odbywają się w Poznaniu w tym tygodniu. Pozostali polscy zawodnicy o prawo gry w turnieju głównym będą musieli rywalizować w kwalifikacjach.

Poznański challenger odbędzie się tradycyjnie na malowniczo położonym obiekcie Parku Tenisowego Olimpia przy ul. Warmińskiej 1. Do czwartku włącznie wstęp na turniej jest bezpłatny, a od piątku – kiedy to rozegrane zostaną mecze ćwierćfinałowe – zmagania najlepszych zawodników będzie można oglądać za niewielką opłatą.

Warto przypomnieć, że w ciągu ostatniej dekady poznański turniej  odwiedzili nas zawodnicy z różnych zakątków świata. W ciągu tej dekady wielu znakomitych zawodników zagościło na kortach poznańskiej Olimpii. Kibice mieli okazję obserwować takich tenisistów jak Yevgeny Kafelnikov, Marat Safin czy Juan Carllos Ferrero, którzy później znaleźli się na pierwszych miejscach światowej listy rankingowej ATP. Na golęcińskich kortach grali także inni wybitni gracze m.in. Tim Henman, Marc Rosset, Juan Martin Del Potro, Gaston Gaudio czy Gilles Simon oraz reprezentujący Niemcy, a pochodzący z Jamajki, uwielbiany przez kibiców, Dustin Brown. Poznański turniej cieszy się od lat szczególną popularnością wśród Francuzów, którzy niemal co roku licznie pojawiają się na golęcińskich kortach. Z ekipy trójkolorowych zapadły nam w pamięci zapewne takie nazwiska jak Eric Prodon, Guillaume Rufin czy zeszłoroczny finalista – Jonathan Dasnieres de Veigy.

Właśnie zakończył się Wimbledon, a tam sensację sprawił Belg Steve Darcis, który wyeliminował wielkiego Rafaela Nadala. W 2008 roku dotarł do drugiej rundy poznańskiego turnieju.

W Poznaniu grali też tenisiści prezentujący niecodzienną technikę gry oraz rzadko spotykany sprzęt jak choćby Brian Battistone, deblista pochodzący z USA, grający rakietą z dwiema rączkami i serwujący z wyskoku, podobnie jak w siatkówce.

Poznański challenger był także okazją do zdobycia pierwszych punktów do rankingu ATP dla naszych reprezentantów i wystąpienia się przed własną publicznością. Przez ostatnie lata mieliśmy okazję dopingować w Poznaniu czołówkę polskich tenisistów, a więc Jerzego Janowicza, Łukasza Kubota, Michała Przysiężnego, a także Marcina Matkowskiego, Mariusza Fyrstenberga i Tomasza Bednarka, którzy prezentowali się przede wszystkim w grze deblowej. W pierwszych latach trwania imprezy (2004 -2006) mogliśmy cieszyć się ze zwycięstw naszych zawodników w grze podwójnej, które zawdzięczamy kolejno Adamowi Chadajowi (w parze ze Stephanem Robertem), Filipowi Urbanowi i Łukaszowi Kubotowi oraz Michałowi Przysiężnemu i Tomaszowi Bednarkowi.

Jednak tenisowa publiczność w Poznaniu czekała na zwycięstwo Polaka w turnieju singlowym. W 2011 roku mocno liczyliśmy na triumf Łukasza Kubota, który wystąpił w stolicy Wielkopolski jak turniejowa „jedynka”. Niestety kontuzja nadgarstka stanęła na przeszkodzie naszemu ówczesnemu numerowi jeden w osiągnięciu tego historycznego zwycięstwa. Niedyspozycję zdrowotną Łukasza świetnie wykorzystał jednak młody zawodnik z Łodzi – Jerzy Janowicz – który jako nierozstawiony gracz awansował aż do finału, gdzie musiał uznać wyższość Portugalczyka – Rui Machado. Po przegranym finale Jerzyk ze łzami w oczach obiecywał, że za rok przyjedzie do Poznania, aby tu wygrać. I tak w 2012 roku mogliśmy na kortach poznańskiej Olimpii ponownie oglądać Jurka, tyle tylko, że bardziej doświadczonego, regularniejszego i mocniejszego psychicznie. Kiedy przyjechał do Poznania po udanym występnie na Wimbledonie i zwycięstwie w challengerze w holenderskim Scheveningen wszyscy zastanawiali się czy Janowicz wytrzyma fizycznie i psychicznie ten turniejowy maraton. Jurek udowodnił wszystkim jak mocnym jest zawodnikiem i mimo dokuczliwego bólu pleców odniósł pierwsze, historyczne zwycięstwo w turnieju tenisowym tak wysokiej rangi organizowanym w naszym kraju. Był to jednocześnie ostatni challenger wygrany przez Polaka, który obecnie, z racji wysokiego rankingu, występuje już tylko w turniejach najwyższej rangi.

Poniżej prezentujemy Państwo zestawienie wszystkich zwycięzców i finalistów poznańskiej imprezy, którzy przez ostatnie dziesięć lat tworzyli jej piękną historię.

Rok Mistrz Finalista Wynik
2012  Jerzy Janowicz  Jonathan Dasnières de Veigy 6:3, 6:3
2011  Rui Machado  Jerzy Janowicz 6:3, 6:3
2010  Denis Gremelmayr  Andriej Kuzniecow 6:1, 6:2
2009  Peter Luczak  Jurij Szczukin 3:6, 7:6(4), 7:6(6)
2008  Nicolas Devilder  Björn Phau 7:5, 6:0
2007  Raemon Sluiter  Julio Silva 6:4, 6:3
2006  Jan Hájek  Ilija Bozoljac 6:4, 6:3
2005  Teimuraz Gabaszwili  Adrián García 6:4, 6:2
2004  Tomáš Zíb  Juan Pablo Brzezicki 6:7(4), 7:6(3), 6:3

 

 

Rok Mistrzowie Finaliści Wynik
2012  Rameez Junaid
Simon Stadler
 Adam Hubble
Nima Roshan
6:3, 6:4
2011  Olivier Charroin
Stéphane Robert
 Franco Ferreiro
André Sá
6:2, 6:3
2010  Rui Machado
Daniel Muñoz de la Nava
 James Cerretani
Adil Shamasdin
6:2, 6:3
2009  Sergio Roitman
Alexandre Sidorenko
 Michael Kohlmann
Riguer Wassen
6:4, 6:4
2008  Johan Brunström
Jean-Julien Rojer
 Santiago Giraldo
Alberto Martín
4:6, 6:0, 10:6
2007  Marc López
Santiago Ventura
 Flavio Cipolla
Ivo Klec
6:2, 5:7, 10:3
2006  Tomasz Bednarek
Michał Przysiężny
 Vasilis Mazarakis
Jan Mertl
6:3, 3:6, 10:8
2005  Łukasz Kubot
Filip Urban
 Adrian García
Tomas Tenconi
6:7(5), 6:3, 6:2
2004  Adam Chadaj
Stéphane Robert
 Tomáš Cibulec
David Škoch
3:6, 6:1, 6:2

 

 

LISTA ZAWODNIKÓW TURNIEJU GŁÓWNEGO POZNAŃ OPEN 2013

 

Nazwisko                                   Imię                                      Kraj                       Ranking ATP

  1. 1.       Rufin                                    Guillaume                         FRA                       85
  2. 2.       Dutra Silva                      Rogerio                               BRA                       100
  3. 3.       Sousa                                  Joao                                      POR                       106
  4. 4.       Haider-Maurer            Andreas                              AUT                      108
  5. 5.       Beck                                    Andreas                              GER                       122
  6. 6.       Carreno Busta             Pablo                                   ESP                        126
  7. 7.       Phau                                   Bjorn                                    GER                       150
  8. 8.       Greul                                  Simon                                  GER                       157
  9. Bagnis                                             Facundo                              ARG                      161
  10. Robert                                            Stephane                           FRA                       165
  11. Huta Galung                                Jesse                                    NED                       168
  12. Gojowczyk                                  Peter                                    GER                       170
  13. Veic                                               Antonio                               CRO                       182
  14. Mertl                                            Jan                                        CZE                        187
  15. Marti                                           Javier                                   ESP                        192
  16. Albot                                          Radu                                     MDA                     197
  17. Ghem                                         Andre                                  BRA                       199
  18. Eysseric                                   Jonathan                            FRA                       205
  19. Dasnieres de Veigy             Jonathan                            FRA                      206
  20. Clezar                                      Guilherme                         BRA                       221
  21. Laaksonen                             Henri                                   SUI                        231
  22. Melzer                                     Gerald                                 AUT                       233
  23. Dzika Karta
  24. Dzika Karta (WC)
  25. Dzika karta (WC)
  26. Dzika karta (WC)
  27. Kwalifikant (Q)
  28. Kwalifikant (Q)
  29. Kwalifikant (Q)
  30. Kwalifikant (Q)
  31. Miejsce specjalne (SE)
  32. Miejsce specjalne (SE)

PROGRAM

Program turnieju Poznań Open 2013

Sobota 2013-07-13

  • Gry eliminacyjne                                                                                              godz.10.00

 Niedziela 2013-07-14

  • Gry eliminacyjne – finały                                                                                               godz.10.00

Poniedziałek 2013-07-15

  • I runda gry pojedynczej                                                                                     godz.10.00

Wtorek 2013-07-16

  • I runda gry pojedynczej i I runda gry podwójnej                                               godz.10.00
  • II runda gry pojedynczej i I runda gry podwójnej                                              godz.10.00
  • Players Party – Restauracja Weranda (Stary Browar)
  • ATP Players After Party – klub SQ (Stary Browar)                                         godz.21.00

Środa 2013-07-17

  • II runda gry pojedynczej i I runda gry podwójnej                                              godz.10.00
  • Players Party – Restauracja Weranda (Stary Browar)
  • ATP Players After Party – klub SQ (Stary Browar)                                         godz.21.00

 

Czwartek 2013-07-18

  • „Algida Cup” – ogólnopolski tenisowy turniej dziecięcy w ramach europejskiej akcji Tenis 10 – kategoria zielona                                                                                        godz.9:00
  • II runda gry pojedynczej i ćwierćfinały gry podwójnej                                      godz.10.00

Piątek 2013-07-19

  •  „Algida Cup” – ogólnopolski tenisowy turniej dziecięcy w ramach europejskiej akcji Tenis 10 – kategoria niebieska i czerwona (5,6,7 i 8-latki)                                          godz.9.00
  • Ćwierćfinały gry pojedynczej i półfinały gry podwójnej                                    godz.10.00
  • Turniej deblowy VIP                                                                                          godz.13.00
  • Tennis & Wine Party – Restauracja Mielżyński (City Park)                              godz.21.00

 Sobota 2013-07-20

  • „Algida Cup” – ogólnopolski tenisowy turniej dziecięcy w ramach europejskiej akcji Tenis 10 – gry finałowe                                                                                                   godz.9:00
  • Turniej deblowy VIP                                                                                          godz.10.00
  • Półfinały gry pojedynczej i finał gry podwójnej                                                 godz.11.00
  • Oficjalny bankiet turnieju – impreza ATP –  Hotel Andersia                              godz.21.00

 Niedziela 2013-07-21

  • Finał gry pojedynczej                                                                                        godz.12.00

 

 

 

 

Trackbacks for this post

  1. […] O turnieju głównym Poznań Open 2013 tutaj. […]

  2. […] Więcej o turnieju głównym czytaj tutaj. […]

Dodaj komentarz