Murowana Goślina: burmistrz z mieszkańcami o zmianie granic


Dzisiaj w gminie Murowana Goślina, odbędą się spotkania z mieszkańcami sołectw: Przebędowo, Raduszyn oraz Mściszewo, podczas których burmistrz Murowanej Gośliny Tomasz Łęcki przedstawi stanowisko w sprawie poszerzenia granic miasta Murowana Goślina o tereny ww. sołectw.

Temat mocno poruszył zwłaszcza mieszkańców Przebędowa, którzy w przeprowadzonych w grudniu 2012 r. konsultacjach wypowiedzieli się negatywnie wobec powyższej propozycji. Sprawa była żarliwie dyskutowana przez radnych podczas posiedzenia Komisji Oświatowo-Społecznej w styczniu br.

Spotkanie z mieszkańcami Przebędowa odbędzie się 11 lutego, o godz. 17– w Pałacu, w Przebędowie.

Spotkanie z mieszkańcami Mściszewa i Raduszyna odbędzie się tego samego dnia, o godz. 18.30 – w auli Gimnazjum nr 1 przy ul. Mściszewskiej 10 w Murowanej Goślinie.

Spotkania mają charakter otwarty.

Od władz Murowanej Gośliny otrzymaliśmy następujące oświadczenie:

Dlaczego zaproponowaliśmy zmianę granic miasta?

Ostatnia zmiana granic miasta przeprowadzona została w 1934 roku, jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Zabudowania Murowanej Gośliny obejmowały wtedy dużo mniejszy obszar, natomiast nowe granice wskazywały perspektywiczne tereny rozwojowe miasta. Od tego czasu miasto bardzo się rozbudowało, Przebędowo i Raduszyn zatraciły swój wiejski charakter, pojawiły się osiedla w rejonie ulicy Okrężnej, Pogodnej, Mściszewskiej oraz os. Zielone Wzgórza i 600-lecia. Obecnie, od strony zachodniej, naturalną granicę wyznacza nowo wybudowana obwodnica, a na północy granice powinny obejmować Przebędowo i całą strefę przemysłową. Po „zrośnięciu się” z Murowaną Gośliną Przebędowa, Raduszyna i części Mściszewa podział na te miejscowości jest słabo identyfikowany i budzi wiele nieporozumień.

Kolejny problem w aktualnym stanie granic stanowi chaos w adresach (ul. Nadwarciańska, Raduszyńska, Raduszyn, Okrężna częściowo położone są w mieście, częściowo na terenach wiejskich). Po stronie gminy leży obowiązek prawidłowego oznakowania początku i końca miejscowości, co w przypadku np. Przebędowa jest trudne do przeprowadzenia. Przy obecnej numeracji problem z szybkim dotarciem pod właściwy adres mają karetki pogotowia czy firmy dostarczające przesyłki kurierskie.

30 października 2012 roku podczas sesji Rady Miejskiej w Murowanej Goślinie radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie przystąpienia do procedury zmiany granic administracyjnych miasta Murowana Goślina polegającej na przyłączeniu do niego Przebędowa, Raduszyna i częściowo Mściszewa. Tym samym radni zatwierdzili ankietę, jako sposób konsultacji z mieszkańcami. Specjalnie powołany zespół, składający się z 3 radnych, współredagował informację dla mieszkańców w sprawie zmiany granic i wszelkich konsekwencji z tego faktu wynikających.

3-21 grudnia 2012 r. przy pomocy ankiety konsultacyjnej zapytaliśmy mieszkańców powyższych miejscowości (oraz miasta Murowana Goślina), co sądzą na temat przesunięcia granic miasta. Uprawnionych do udziału w konsultacjach było 9475 mieszkańców. W konsultacjach udział wzięło 569 osób, w tym ankiet ważnych – 554.

Wyniki: Murowana Goślina – 26 (tak), 30 (nie), Przebędowo – 39 (tak), 1 (wstrzymujący się), 396 (nie), Raduszyn – 2 (tak), 8 (nie), Mściszewo – 13 (tak), 1 (wstrzymujący się), 28 (nie).

Swój zdecydowany sprzeciw mieszkańcy Przebędowa argumentowali: obawą o wzrost wartości nieruchomości, a co za tym idzie, wzrostem opłaty za wieczyste użytkowanie; czasochłonną koniecznością wymiany dokumentów. Ponadto aktywna grupa mieszkańców uznała za wartość samą w sobie – odrębność Przebędowa od miasta. Mimo deklaracji ze strony gminy w sprawie pomocy materialnej rodzinom, które nie będą w stanie kosztowo sprostać wymianie dokumentów – mieszkańcy nie poparli pomysłu poszerzenia granic.

15 stycznia br. odbyło się posiedzenie Komisji Oświatowo-Społecznej Rady Miejskiej. Dyskutowany temat zmiany granic podzielił w opiniach również radnych.

Wobec powyższych wydarzeń, burmistrz zaprasza mieszkańców dyskutowanych terenów, by przedstawić swoje ostateczne stanowisko.

 

 

 

 

Trackbacks for this post

  1. […] O historii próby zmiany granic czytaj tutaj […]

Dodaj komentarz