Jeszcze raz gęsina… (Galeria)


Zapraszaliśmy na gęsinę do Hotelu Rzymskiego w Poznaniu. Tym razem prezentujemy gęsie wspaniałości, które przygotował Tomasz Trąbski szef kuchni w Blow Up Hall 5050.

Trzy lata temu o gęsinie nikt nie mówił, dzisiaj między innymi dzięki akcji Slow Food Polska, zaczynamy dostrzegać mięso gęsie, a co więcej do tego dochodzi ogromne zainteresowanie gęsiną wśród najlepszych szefów kuchni w Polsce.

– Niezwykle irytujący jest fakt, że w Polsce, choć słyniemy z produkcji wysokogatunkowej gęsiny, nie jest ona ogólnodostępna. Ten flagowy wielkopolski produkt niegdyś królował na polskich stołach, a dziś… prawie nikt o gęsinie nie pamięta. Gęsina to niezwykle czyste mięso, a idea czystego smaku towarzyszy mojej pracy od zawsze. Dlatego niezwykle bliska mi jest wizja dobrej kuchni Slow Food Polska, która opiera się na 3 zasadach: dobre, czyste i sprawiedliwe. Takie właśnie jedzenie serwujemy w restauracji Blow Up Hall5050 zawsze, nie tylko na św. Marcina. Promocja regionalnego produktu poprzez dołączenie do akcji Slow Food Polska jest nie tylko konsekwencją realizowanej strategii, ale przede wszystkim zaszczytem i powodem do dumy – mówi Tomasz Trąbski, szef kuchni Blow Up Hall5050.

Slowfoodowa akcja „Gęsina na św. Marcina” opiera się właśnie na współpracy z 50 najlepszymi restauratorami w Polsce, w tym także z szefem kuchni restauracji Blow Up Hall5050. Od 9 do 25 listopada, Tomasz Trąbski będzie serwować gęsinę w wydaniu autorskim. Wśród serwowanych potraw, na przystawkę znajdą się: gęś podwędzana na liściach jałowca z marynowaną klementynką i sosem z czarnego bzu, a także gęsia wątroba z małżami św. Jakuba, pierożkami nadziewanymi gęsiną, pianką waniliową i sosem z kaczki. Na duży apetyt serwowane będzie udko gęsie confit z karmelizowaną skorzonerą, mini buraczkami, batatowymi kopytkami i sosem z Calvadosu. Z kolei na deser podawany będzie lizak z Foie Gras i marmoladą z pigwy. Do tego dołączy specjalnie sprowadzone z Węgier dla lokali biorących udział w akcji wino St. Martin z Benedyktyńskiego Opactwa w Pannonhalmie. Ceny potraw wyniosą od 45 – 75 pln.

Wśród pozostałych szefów kuchni biorących udział w akcji znajdują się m.in.: Wojtek Modest Amaro (Atelier Amaro, Warszawa), Adam Chrząstowski (Ancora, Kraków), Krzysztof Żurek (Trzy Rybki, Kraków), Marcin Filipkiewicz (Copernicus, Kraków), Krzysztof Rabek (Hugo Restaurant, Poznań), Karol Okrasa (Plater, Warszawa), Grzegorz Nakrajnik (White House, Sopot) czy Bartkek Budnik (Romantyczna, Wzgórza Dylewskie).

Wykaz wszystkich restauracji oraz ponad 100 autorskich przepisów na gęsinę można znaleźć na stronie akcji: www.gesina.pl

Juliusz Podolski

Czytaj też

Gęsina na Marcina i dzban wina

Dodaj komentarz