Światowy Dzień Nosorożca


Na świecie żyje obecnie 5 gatunków nosorożców, z których aż 3 są krytycznie zagrożone wyginięciem. Nosorożcom zagraża niszczenie środowiska i kłusownictwo. W samej Republice Południowej Afryki od początku roku zginęło aż 381 nosorożców. Z okazji Światowego Dnia Nosorożca  przypadającego 22 września organizacja ekologiczna WWF dziękuje wszystkim, którzy pomagają przetrwać nosorożcom.

nosorozec bialy 3

Jeszcze 100 lat temu nosorożce powszechnie występowały na afrykańskich sawannach i w tropikalnych lasach Azji. Utrata naturalnych ostoi i intensywne polowania na początku XX wieku spowodowały drastyczny spadek populacji. Dziś wszystkie gatunki nosorożca objęte są ochroną, lecz wciąż zagraża im kłusownictwo. Obecnie nosorożec czarny, zamieszkujący Afrykę, a także nosorożec jawajski i nosorożec sumatrzański są krytycznie zagrożone wyginięciem. Populacje dwóch pozostałych gatunków, czyli nosorożca indyjskiego i nosorożca białego rosną, mimo to gatunki również znajdują się na Czerwonej Liście Światowej Unii Ochrony Przyrody.

WWF pomaga nosorożcom chroniąc ich naturalne siedliska, uczestnicząc w tworzeniu rezerwatów i parków narodowych w Afryce i Azji oraz ograniczając nielegalny handel rogiem nosorożca. Pozyskiwanie rogu stosowanego w tradycyjnej medycynie azjatyckiej jest dziś głównym zagrożeniem dla nosorożców. Odbiorcą są przede wszystkim kraje azjatyckie, takie jak Chiny, Wietnam, Tajwan i Korea Południowa. Zainteresowanie produktami zawierającymi róg nosorożca jest wciąż duże, chociaż nie udowodniono jego działania leczniczego.

– Róg nosorożca zbudowany jest z keratyny, podobnie jak ludzkie włosy i paznokcie – mówi Magdalena Gołębiewska z WWF Polska.

Większość światowej populacji nosorożców żyje obecnie w Republice Południowej Afryki. Ich przetrwaniu wciąż zagrażają kłusownicy. Tylko od początku roku w RPA zginęło aż 381 nosorożców. Oprócz ochrony w parkach narodowych i rezerwatach, konieczne jest ograniczenie zapotrzebowania na róg nosorożca w Azji oraz zwiększenie wykrywalności kłusowników. Edukacja lokalnych społeczności i ich czynny udział w ochronie gatunku pomogą zmienić nastawienie młodych ludzi. Na tym skupią się działania WWF w Republice Południowej Afryki – dodaje Gołębiewska.

nosorozec bialy 2

– Obchody Światowego Dnia Nosorożca zostały zapoczątkowane w 2010 roku przez WWF Republika Południowej Afryki, by zwiększyć świadomość na temat gatunku i uwrażliwić opinię publiczną na potrzebę jego ochrony. Polacy także mogą przyczynić się do ochrony nosorożców. Wybierając się w egzotyczną podróż unikajmy produktów tradycyjnej medycyny azjatyckiej o nieznanym składzie, gdyż mogą zawierać sproszkowany róg nosorożca. Jeśli kiedykolwiek zetkniemy się z takimi produktami w Polsce, koniecznie zgłośmy to do wydziału do walki z przestępczością gospodarczą lub do WWF Polska – radzi Gołębiewska.

Zdjęcia nosorożca białego  – WWF

Dodaj komentarz