Zostaw auto, jedź tramwajem!


22 września już na stałe wpisał się do kalendarza jako Europejski Dzień bez Samochodu. Organizatorzy tego dnia szczególnie zwracają uwagę na ekologię i  znaczenie transportu zbiorowego, a także na problemy miast, które każdego dnia borykają się z zatłoczonymi od samochodów ulicami i z problemami parkowania.

200 aut = 1 tramwaj

Kampania uświadamiająca, że nie zawsze potrzebny jest samochód, że warto korzystać z komunikacji miejskiej, albo rowerów, prowadzona jest od początku września. W Poznaniu  (a także w kilku innych dużych miastach Polski) przy drogach wjazdowych ustawione zostały duże plansze, gdzie popularyzuje się te idee. ”Lubię Dzień bez Samochodu”  ma uświadomić kierowcom indywidualnym, że przy dzisiejszych kłopotach komunikacyjnych alternatywnym środkiem transportu jest tramwaj i autobus. Na bilboardach nie umieszczono żadnych dat, bo kampania ta jest ponadczasowa, a nie jednorazowa.

Na planszach tych zwracają uwagę piktogramy: 200 narysowanych aut, to 2 autobusy i jeden tramwaj! Oznacza to, jaką pojemność w przewozach daje komunikacja zbiorowa. Oczywiście wielbiciele aut odpowiedzą zaraz, że tramwaje i autobusy nie dają takiego komfortu podróżowania, co samochód, że się spóźniają, że są objazdy i także tkwią w korkach na zatłoczonych ulicach. Wszystko to prawda; jednak trzeba też wziąć pod uwagę zalety komunikacji zbiorowej – jako tańszej, a także interes społeczny i ekologię.

Zamiast biletu dowód rejestracyjny pojazdu

Kulminacją  wrześniowych dni sprzyjających propagowaniu komunikacji zbiorowej ma być jutrzejsza sobota. Tego dnia ci kierowcy, którzy zostawią samochód przed domem i skorzystają z tramwaju lub autobusu, a także będą mieć przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu (okażą go podczas kontroli), będą mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej – poinformował Zarząd Transportu Miejskiego. Natomiast Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zorganizuje tego dnia zwiedzanie miasta i swoich zajezdni z okien kursującego zabytkowego tramwaju i autobusu. Pojazdy 22 września wyjadą w trasę z ulicy Gajowej (sprzed zabytkowej zajezdni) o godz.15. Bilety na te specjalne przejazdy (4 zł normalny i 3 złote ulgowy) będzie można kupić u konduktora.

Rowerem szybciej i bliżej

Tego dnia szczególnie aktywni będą  rowerzyści. Za darmo będzie można wypożyczyć rower z ustawionych w śródmieściu stojaków. O promocji tej zadecydował właściciel firma Nextbike Polska, która w ten sposób chce jeszcze bardziej zachęcić poznaniaków do korzystania z tego ekologicznego środka transportu. Firma zaznaczyła przy tym, iż z takich bezpłatnych usług w tę sobotę będą mogli skorzystać ci rowerzyści, którzy już zapisali się do tego systemu, albo się w nim zarejestrują (10 złotych wpłaty aktywacyjnej).

A co w Murowanej Goślinie

już w sobotę 22 września Europejski Dzień bez Samochodu!

Z tej okazji Dnia bez Samochodu wszyscy, którzy pokażą dowód rejestracyjny pojazdu pojadą tego dnia komunikacją gminną (dotyczy zarówno kursów wewnątrz gminy, jak i do Poznania) za darmo! Hasło akcji, od nazwy przewoźnika, „Zamień wóz na Warbus”! .

A w wymiarze aglomeracyjnym… tego dnia odbędzie się II Metropolitalny Spływ Kajakowy Wartą: Poznań – Mściszewo (gm. Murowana Goślina)

Start: g. 11:00 przy KontenerArt Poznań

Meta: g. 14:00 przystań kajakowa Binduga w Mściszewie (gmina Murowana Goślina)

Na mecie: posiłek regeneracyjny, pamiątkowa koszulka, oraz mecz siatkówki plażowej pomiędzy Prezydentem Poznania Ryszardem Grobelnym, a Burmistrzem Murowanej Gośliny Tomaszem Łęckim. W ramach pomocy na boisku – siatkarki I ligowego zespołu z Murowanej Gośliny. W spływie udział weźmie ok. 120 mieszkańców aglomeracji poznańskiej.

23 września – na terenie Puszczy Zielonka odbędzie się BikeCross Marathon zamykający cykl maratonów górskich w ramach Grand Prix Wielkopolska. Maraton pn. „Na zmęczenie… Zielonka” organizuje Wojciech Gogolewski wraz z gminą Murowana Goślina.

Start: g. 11:00, teren stadionu KS Łopuchowo w Łopuchowie (gmina Murowana Goślina).

 

Tekst, zdjęcia i rysunek: Andrzej Świątek

JP

Dodaj komentarz