Dzisiaj w siedzibie Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka”, w Murowanej Goślinie odbyło się LXIII Zgromadzenie Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka”.
Brali w nim udział przedstawiciele gmin:
Mariusz Poznański, przewodniczący Zgromadzenia Związku (wójt Gminy Czerwonak)
Tomasz Łęcki, przewodniczący Zarządu Związku (burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina)
Tadeusz Kłos, członek zarządu Związku (burmistrz Miasta i Gminy Skoki)
Tadeusz Bąkowski, wójt gminy Kiszkowo
Michał Podsada, burmistrz miasta i gminy Pobiedziska
AdamTrawiński, zastępca burmistrza miasta i mminy Swarzędz.
Zgromadzenie wypowiedziało się na temat uchwały Nr 6/LXIII/2013 w sprawie: zmiany statutu Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka”. Uchwała została podjęta jednogłośnie, wszyscy uprawnieni do głosowania byli „za”.
Związek Międzygminny „Puszcza Zielonka” w 2000 roku powołany został do realizacji przedsięwzięcia „Kanalizacja obszaru Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka i okolic”. Związek też prowadzi wspólne dla gmin działania związane z promocją turystyki na terenach gmin związkowych.
Zgromadzenie wprowadzając zmiany do statutu postanowiło, że Związek Międzygminny „Puszcza Zielonka” nie zaprzestanie działalności wraz z końcem realizacji projektów kanalizacyjnych, a przekształci się w Związek regulujący kwestie wodno-ściekowe na terenie pięciu związkowych gmin: Czerwonak, Murowana Goślina, Pobiedziska, Skoki, Swarzędz. Związek dalej prowadził będzie projekty z wspólnie przyjętej strategii rozwoju turystyki.
– Przed rokiem gminy zdecydowały, że Związek Międzygminny „Puszcza Zielonka” ma przygotować i realizować kolejne etapy rozbudowy kanalizacji – powiedział Tomasz Łęcki, przewodniczący zarządu Związku Międzygminnego „Puszcza Zielonka”, burmistrz miasta i gminy Murowana Goślina. – Aby to było możliwe, musiałyby być spełnione trzy warunki: po pierwsze, musiałyby być na to pieniądze, i okazało się, że są środki na uczestniczenie w konkursach na dofinansowanie kolejnych projektów kanalizacyjnych. Musiałaby być przygotowana dokumentacja, i ten warunek też spełniliśmy, ale musiały być też wprowadzone odpowiednie zapisy statutowe, które upoważniałyby Związek do realizacji tego zadania w imieniu gmin. Dlatego też rozpoczęły się prace zmierzające do nowelizacji statutu, w celu rozszerzenia kompetencje Związku poza ten dotychczasowy projekt, zwany roboczo Puszcza Zielonka I. W trakcie prac, które rozpoczęły się w marcu 2012 roku, część wójtów i burmistrzów zaproponowała, aby przy okazji rozszerzyć kompetencje Związku tak, iż by Związek miał w szczególności prawo do zatwierdzenia taryf na wodę i ścieki na całym obszarze gmin związkowych. Gdybyśmy tego nie zrobili, nie moglibyśmy realizować kolejnych projektów kanalizacyjnych. Poza tym musielibyśmy zrzeszyć się razem z Poznaniem i innymi gminami w jeden związek i wspólnie zatwierdzać taryfy za odprowadzanie ścieków, albo pozostać samymi, i jako poszczególne gminy zatwierdzać odmiennie stawki. W przypadku pierwszym istniała obawa, iż wszystko będzie się działo pod dyktatem Poznania, a w przypadku drugim, że nastąpi rozdrobnienie całego procesu i nastąpi ogromne zróżnicowanie taryf, a w sumie średnia zróżnicowanych taryf i tak będzie wyższa od tej, którą jest w stanie opracować Związek, a by było niekorzystne dla mieszkańców. Rozwiązanie które przyjęliśmy jest najkorzystniejsze dla mieszkańców, Związek będzie miał wpływ na określanie wysokości taryfy, będzie prowadził niezależną politykę wodno-ściekową na terenie gmin związkowych.
Po zatwierdzeniu zmian w statucie przez Zgromadzenie Związku, konieczne będzie zatwierdzenie zmian przez rady poszczególnych gmin. W połowie marca, w Murowanej Goślinie odbędzie się spotkanie z radnymi 5 gmin zaangażowanych w projekty kanalizacyjne. W trakcie spotkania przedstawiony zostanie zakres działalności Związku, po zmianach wprowadzonych w statucie. Po czym radni głosować będą u siebie w gminach. Paweł Napieralski