Zapraszamy do Śnieżycowego Jaru


Tegoroczna, przedłużająca się zima wpłynęła na spowolnienie wzrostu śnieżycy wiosennej, która w normalnym trybie kwitnie na przełomie lutego/marca. Śniegi odpuściły, śnieżyca się obudziła. Nareszcie jest!

Leśniczy Uchorowa Jan Andrzejczyk uważa, że pełen rozkwit śnieżycy przypadnie w ten weekend. Zapraszamy na niedzielnyspacer ukwieconym „Śnieżycowym Jarem”.
Na czym polega fenomen Rezerwatu Śnieżycy Wiosennej „Śnieżycowy Jar”?
Rezerwat śnieżycy wiosennej (z gr. leucoium vernum czyli biały fiołek) „Śnieżycowy Jar” w Starczanowie (gmina Murowana Goślina) to unikat na nizinach. Naturalnym miejscem jej występowania są obszary reglowe w Sudetach, Karpatach i Bieszczadach na wysokości 530-1180 m n.p.m. Do dziś przyrodnicy zastanawiają się, w jaki sposób śnieżyca pojawiła się w tych okolicach. Domniemywa się, że została posadzona ręką ludzką w końcu XIX wieku.
Rezerwat przyrody „Śnieżycowy Jar” założony został w 1975 roku na obszarze 2,89. W wyniku ekspansji śnieżycy jego powierzchnia uległa powiększeniu i obecnie wynosi 9,27 ha, a otulina 8,84 ha. Śnieżyca rośnie masowo na brzegach strumienia płynącego w jarze.
W okresie wiosennym jar urzeka białym dywanem kwiatów. Do rezerwatu wiedzie specjalnie oznakowany szlak. Pętla liczy niecałe 5 km i jest doskonałym miejscem wypadowym dla uprawiających nordic walking.

Roma Dukat

 

Dodaj komentarz