Zalety i właściwości felg aluminiowych


Obręcze kół wykonane z aluminium (a dokładnie stopów lekkich) wyróżniają się doskonałym wyglądem, który może odmienić charakter samochodu. Choć niektórzy kierowcy decydują się na wybór alufelg wyłącznie ze względów estetycznych, to w praktyce okazuje się, że użytkowanie obręczy tego typu niesie ze sobą zdecydowanie więcej korzyści. Jakie są najważniejsze zalety felg aluminiowych? Czym różnią się od modeli wykonanych ze stali?

auto

Obręcze aluminiowe – wysoka wytrzymałość i elastyczność

Dlaczego praktycznie wszystkie obręcze stalowe są podobne, a modele aluminiowe występują w tak wielu wzorach? Wynika to z właściwości fizycznych materiałów, z których zostały wyprodukowane. Stal wyróżnia się niskim poziomem elastyczności. Z kolei stopy lekkie przeciwnie. Ponadto obręcze aluminiowe wbrew obiegowej opinii są bardziej wytrzymałe niż stalowe. Warto sprawdzić ofertę dużych felg w rozmiarze 18 cali i większych. Większość z nich to modele aluminiowe. Wynika to m.in. z większej wytrzymałości stopów lekkich.

Pełna odporność na korozję

Felga DOTZ Mugello Dark jest doskonałym przykładem całorocznej obręczy wykonanej ze stopów lekkich. Oprócz atrakcyjnego wzoru typu mesh wyróżnia się matowym kolorem i czarnym wykończeniem. Felgi aluminiowe są całkowicie odporne na korozję. W przeciwieństwie do modeli stalowych nie wymagają cyklicznego odnawiania i usuwania ognisk rdzy.

Niestety obręcze stalowe szczególnie w trakcie zimy są narażone na rdzewienie. Posypywanie ulic solą drogową dodatkowo potęguje ten efekt. Użytkownicy felg wykonanych ze stopów lekkich nie mają takich problemów.

felga

Felgi aluminiowe – bogactwo wzorów i kolorów

Nowoczesne techniki produkcji obręczy ze stopów lekkich umożliwiają uzyskanie praktycznie każdego wzoru i koloru obręczy. Felga DOTZ Mugello Dark została wyprodukowana przy użyciu zaawansowanej metody niskociśnieniowej. Nowoczesny wzór typu mesh, czyli rozdwajające się ramiona, które przypominają literę Y, gwarantują niecodzienny wygląd obręczy. Nazwa Mugello odnosi do słynnego włoskiego toru wyścigowego. Opisywane felgi występują w rozmiarach od 15 cali do nawet 19 cali. Bez względu na wielkość nadają samochodowi sportowy charakter i nowoczesny wygląd. Kolor czarny mat jest uniwersalny, dzięki czemu idealnie wpasowuje się w sylwetkę każdego samochodu. Choć względy estetyczne to jeden z głównych powodów wyboru felg wykonanych ze stopów lekkich, to w praktyce użytkownicy uzyskują znacznie więcej.

Felgi ze stopów lekkich – dodatkowe korzyści

Wspomniana wysoka elastyczność felg aluminiowych sprawia, że są odporne na działanie różnych sił. W praktyce oznacza to, że wyróżniają się mniejszą podatnością na odkształcenia i pęknięcia niż stalowe obręcze. Kolejną korzyścią wynikającą z posiadania felg ze stopów lekkich jest efektywne odprowadzanie ciepła z układu hamulcowego. Aluminium jest doskonałym przewodnikiem ciepła, dzięki czemu przyczynia się do szybszego odprowadzania nadmiaru ciepła powstającego w trakcie hamowania. Wydłuża to żywotność m.in. tarczy i klocków hamulcowych, a także wpływa na zachowanie wysokiej efektywności hamowania zwłaszcza w trakcie dynamicznej jazdy.

 

 

 

Dodaj komentarz