Zajezdnia na Franowie otwarta dla mieszkańców


W niedzielę, 11 maja będzie można sprawdzić, jak działa najnowsza i najnowocześniejsze zajezdnia w Polsce na poznańskim Franowie. Podczas Drzwi Otwartych, od godz. 12:00 do 16:00, będzie można zwiedzać obiekt z pokładu tramwaju.


Ale to tylko jedna z propozycji. W ramach akcji „Franowo – Otwieramy nowy dom dla tramwajów”, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu przygotowało szereg atrakcji. Będą m.in. gry, zabawy, warsztaty i zajęcia plastyczne dla najmłodszych, konkursy wiedzy, konkursy fotograficzne, wystawy zdjęć, spotkanie ze Strażą Pożarną, Policją i Zakładową Służbą Ratowniczą MPK.  Będzie można wziąć udział w biegu „Przegonić Bimbę”, w grze komunikacyjnej, a także… wymienić książki.

Na specjalnie przygotowanym terenie uczestnicy festynu będą mogli poruszać się po poszczególnych dzielnicach miasta, w których atrakcje będą proponowane tematycznie: WILDA – tradycja i historia, GRUNWALD – ekologia pełna energii, JEŻYCE – przy sznytce o przyszłości, NOWE MIASTO – w zdrowym ciele…, STARE MIASTO – poznański duch.

Na Franowo wszystkich zainteresowanych będzie bezpłatnie dowozić specjalna linia tramwajowa F. Bimba będzie odjeżdżać z Gwarnej o godz. 11:35, 12:35, 13:35 i 14:45.

Trasa: GWARNA – Święty Marcin – Marcinkowskiego – Podgórna – Strzelecka – Królowej Jadwigi – Jana Pawła II – Kórnicka – Trasa Kórnicka – Piaśnicka – FRANOWO – Piaśnicka – Trasa Kórnicka – Kórnicka – most. Św. Rocha – Dowbora-Muśnickiego – Podgórna – Marcinkowskiego – 27 Grudnia – GWARNA.

Zajezdnia tramwajowa na poznańskim Franowie to największy i najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce. Budowa takich obiektów to także rzadkość w Europie. Zajezdnia jest w pełni zautomatyzowana. MPK, jako pierwszy przewoźnik w Polsce, zastosował system automatycznego sterowania. System identyfikuje pojazdy, importuje ich dane, szereguje według wyznaczonych kryteriów, wyznacza trasy, miejsca postojowe i analizuje ich stan techniczny. Obecnie zajezdnia na Franowie obsługiwać będzie 100 pociągów tramwajowych, docelowo znajdzie się w niej miejsce na 150 pojazdów.

Dodaj komentarz