PORADY Zabawa bez telewizora – inspirujące pomysły


Telewizja to niezłe źródło rozrywki i zagospodarowania wolnego czasu – pod warunkiem, że w rozsądnych granicach. W przeciwnym razie staje się źródłem problemów  i niekorzystnie wpływa na rozwój pociechy. Czy są jednak jakieś zabawy, które  naprawdę zainteresują dziecko? Odpowiedź brzmi… tak. Trzeba tylko wykazać się chęcią działania i pomysłowością. Nic więcej nie potrzeba.

Jedną z takich propozycji, która w dodatku nie wymaga żadnego nakładu finansowego, jest zabawa w zastygłe pomniki. Służy budowaniu relacji społecznych, doskonaleniu zdolności manualnych oraz rozwijaniu wyobraźni. Zasady są bardzo proste: uczestnicy dobierają się parami. Ustalają, kto z nich zamyka  oczy. Osoba, która ma otwarte oczy przybiera zaskakującą pozę. Drugi uczestnik dotykając  partnera, poznaje ułożenie ciała i stara się możliwie jak najdokładniej skopiować tę pozę. Potem rolę się zamieniają.

 Jeżeli dziecko lubi aktywności na świeżym powietrzu to niech wypróbuje zabawę ,,Posłuchaj, kto stuka!”. Najpierw maluchy muszą odszukać przedmioty wytwarzające jakieś dźwięki, po czym chowają się w swoich kryjówkach. Szukający ma  ich odnaleźć  właśnie za pomocą wystukiwania przez pozostałych  uczestników sygnałów.

 Mały muzyk na pewno będzie zadowolony z ,,Leśnego koncertu”. Wykorzystuje się w nim bogactwa lasu (liście, szyszki) do stworzenia koncertu. Po przygotowaniu instrumentów uczestnicy zbierają się przed dyrygentem, który prowadzi koncert i decyduje o tym jak grana jest muzyka. To  świetny pomysł do kształtowania zdolności manualnych i wyobraźni. Kto wie? – może zabawa stanie się kiedyś rzeczywistością i pomoże w odkryciu młodego talentu?

 Mamy także propozycję dla prawdziwego artysty. Wystarczy  rozwieszone stare prześcieradło oraz rozpylacz – wypełniony w połowie farbą, w połowie wodą, co pozwoli na stworzenie graffiti i wypełnienie wolnego czasu w sposób rozwijający zainteresowania dziecka.

 Popularne są także balonowe brzuszki: dzieci tworzą pary i ustawiają się po jednej stronie pokoju. Każda para dostaje balonik. Zabawa polega na przemieszczaniu się pod drugą ścianę podtrzymując jednocześnie balonik brzuszkami tak, by nie zgubić ich po drodze. Z pozoru proste zadanie uczy koncentracji.

Jest wiele propozycji, które służą rozwijaniu koncentracji, zdolności manualnych, wyobraźni czy inteligencji. Czas w deszczowe dni  nie musi ograniczać się tylko do oglądania programów telewizyjnych. Zabawy rozwojowe nie wymagają dużego nakładu finansowego – bardziej samej chęci działania i entuzjazmu. 

 

 


1 komentarz

  1. Przyzwyczajeni do dużej liczby wrażeń płynących z mediów, możemy niestety utracić wiarę w możliwości, jakie niesie wyobraźnia, zwłaszcza dziecka. Dorosły nie musi wszystkiego wymyślać. Wystarczy czasem popatrzeć, jak bawi się dziecko i dalej wspólnie improwizować. Dobra zabawa możliwa jest często bez żadnych gadżetów. Wyobraźnia dziecka nierzadko przerasta tę rodzica. Moglibyśmy uczyć się od dzieci twórczego myślenia. Dziecko potrafi przy pomocy kilku przedmiotów wyczarować nowy świat.

Dodaj komentarz