XII edycja Biegu o Koronę Księżnej Dąbrówki za nami


Niedziela 28 maja była wyjątkowa dla wielu osób. Począwszy od najmłodszych biegaczy, przez ich starszych kolegów, koleżanki, dorosłych zawodników, miłośników nordic walking, współorganizatorów, partnerów biegu, wolontariuszy kończąc na  pracownikach GOSiR w Dopiewie – sprawcach całego zamieszania. Co było przyczyną? Bieg o Koronę Księżnej Dąbrówki, organizowany już po raz dwunasty na terenie lasu palędzko – zakrzewskiego.

Tomasz Wiatr

Impreza rozpoczęła się od rywalizacji dzieci. Młodzi sportowcy, w zależności od wieku i płci podzieleni zostali na 14 kategorii i musieli pokonać dystans od 200 do 1000 metrów. Emocji nie było końca, a radość, płacz oraz doping rodziców i dziadków tworzyły wspaniałą atmosferę. Jak co roku zwycięzcami „Korony Dąbrówki dla dzieci” zostali wszyscy, bo każdy, kto dobiegł do mety, otrzymał pamiątkowy złoty medal od Gminy Dopiewo oraz drewniany „leśny” od Nadleśnictwa Konstantynowo.  

Po zaciętej rywalizacji najmłodszych, o godzinie 12:00 przyszedł czas na start główny XII Biegu o Koronę Księżnej Dąbrówki. Na tradycyjnym dystansie 10 km wystartowało 325 zawodników, w tym 96 kobiet. Trzy minuty później na trasę wyszło 139 chodziarzy nordic walking (w tym aż 95 pań), których celem było pokonanie 7,5 km.  Jako pierwszy na metę spośród biegaczy dotarł Tomasz Wiatr z Poznania (na zdjęciu) z czasem 36:12 min., drugi był Dawid Miaskowski z Leszna (36:29 min.), a trzecie miejsce z czasem 37:23 min. zajął najszybszy mieszkaniec Gminy Dopiewo – Łukasz Wieczorek z Dąbrówki, który w 2019 roku wywalczył 8 lokatę.

Agata Świątek

Wśród kobiet, podobnie jak w 2022 roku, wygrała Agata Świątek z Buku (na zdjęciu) z identycznym zresztą czasem 42:45 min. (dał on 18 miejsce w kat. OPEN!), przed Małgorzatą Brok z Plewisk (44:32 min.) i Aleksandrą Jastrzębską z Opalenicy z wynikiem 45:31 min. (w ub.r. nie startowała). Najszybszą mieszkanką gminy Dopiewo okazała się czwarta na mecie Maria Wieczorek z Dąbrówki z czasem 45:56 min..

Po wyłonieniu pierwszych trójek biegaczek i biegaczy przyszedł czas na chodziarzy nordic walking.  W tej kwestii obyło się bez większego zaskoczenia – po raz trzeci z rzędu Koronę Księżnej Dąbrówki zabrał do Poznania Jacek Witucki (rocznik 1971). W tym roku trasę 7,5 km pokonał on z czasem 43:53 min. Drugi linię mety przekroczył 39-letni Robert Kowalak z Kostrzyna (46:26 min.), który w porównaniu do ub.r., kiedy zajął 4 miejsce w kat. OPEN, poprawił swój czas o ponad 3 minuty 20 sekund! Trzecie miejsce wywalczył najstarszy z tego grona multimedalista Korony Dąbrówki Roman Woroch (rocznik 1958!) – pracownik GOSiR
i mieszkaniec Dopiewa
 (47:21 min.). Wśród kobiet najlepszą okazała się czwarta w kat. OPEN Zuzanna Bielecka z Warszawy, która z czasem 48:52 min. wyprzedziła Iwonę Maślankę ze Śmigla (52:00 min.) i Agnieszkę Nowicką z Krzyszkowa (52:27 min.). Najszybszą „kijkarką” z gminy Dopiewo okazała się wicemistrzyni z ub.r., tym razem szósta na mecie wśród pań – Beata Ciecierska ze Skórzewa, która z czasem  54:44 min. zajęła 22 miejsce w kat. OPEN.

Po dekoracji z udziałem m.in. wójta Dopiewa Pawły Przepióry, wiceprzewodniczącego Rady Gminy Dopiewo Piotra Dziembowskiego, leśniczego Jarosława Jańczaka oraz dyrektora GOSiR w Dopiewie Marcina Napierały, ukoronowani zawodnicy 4 klasyfikacji generalnych wyruszyli do lasu w celu posadzenia symbolicznego drzewka zwycięzcy kolejnej edycji imprezy. Na pozostałych na mecie oczekiwało pyszne ciasto drożdżowe z cukierni Rawa, napoje izotoniczne i woda mineralna. W XII już edycji „Dąbrówki” wzięło udział łącznie 515 zawodników i zawodniczek w różnym wieku z całej Polski. Najstarszym biegaczem z gminy Dopiewo był 137 w kat. OPEN Piotr Wencel z Konarzewa (rocznik 1946), a najstarszą uczestniczką nordic walking – 20 na mecie Anna Szymczak ze Skórzewa (r. 1951).

Do organizacji zawodów oprócz pracowników GOSiR w Dopiewie oraz Urzędu Gminy Dopiewo, przyczynili się także wolontariusze i druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych z Dopiewa, Palędzia i Zakrzewa oraz oczywiście rzesza partnerów. Na przeprowadzenie zawodów tradycyjnie zgodził się gospodarz większości terenów na których zorganizowano imprezę, tj. Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Konstantynowo. Partnerami imprezy byli także: Linea Deweloper – dodatkowo fundująca osobne nagrody dla mieszkańców swoich osiedli w Dąbrówce i Dopiewcu, Zakład Usług Komunalnych z Dopiewa,  Rada Sołecka Sołectwa Dąbrówka, firma Castorama, Medklinika oraz tor gokartowy E1 Gokart ze Skórzewa. Warto nadmienić, że wśród zawodników są tacy, którzy sprowadzili się do Dąbrówki na os. Osada Leśna m.in. właśnie z powodu tych corocznych zawodów i wspaniałych terenów do biegania w sąsiadującym lesie! Patronat medialny nad imprezą tradycyjnie sprawował dwutygodnik Nasz Głos Poznański, a spikerem był redaktor sportowy Radia Poznań Grzegorz Hałasik. Szczegółowe wyniki tegorocznej imprezy dostępne są na stronie www.koronadabrowki.pl, a galeria zdjęć autorstwa Tomasza Szwajkowskiego pod linkiem https://photos.app.goo.gl/jWsS5wi398pnZC4N9.

Opracował: Mariusz Frąckowiak

Dodaj komentarz