PORADY. „Karmię świadomie” dobre zasady dla rodziców


Panel dotykowy w Poznaniu dostarczy rodzicom rzetelnych informacji na temat żywienia dzieci.

„Karmię świadomie” to akcja edukacyjna skierowana do rodziców dzieci w wieku od 0 do 3 lat. W ramach tegorocznej, pilotażowej edycji, Fundacja NUTRICIA przekazała panele dotykowe już siedmiu placówkom medycznym na terenie całego kraju. Docelowo pojawi się ich dziesięć. Dzięki tej inicjatywie rodzice będą mieli dostęp do rzetelnych, zatwierdzonych przez Polskie Towarzystwo Dietetyki, informacji na temat żywienia dzieci. Jeden z paneli znajduje się w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Zawartość merytoryczna panelu dostępna jest w formie prostej prezentacji. Rodzic za pomocą ekranu dotykowego wybiera wiek dziecka i w ten sposób uzyskuje dostęp do najważniejszych zagadnień związanych z dietą malucha w danym wieku.

„Panele dotykowe to proste w obsłudze kompendium wiedzy dla rodziców, którzy czekając w kolejce do pediatry, mogą poszukać informacji na temat żywienia swojego dziecka. Chcielibyśmy, aby treści dostępne w multimedialnym panelu inspirowały rodziców do rozmów z lekarzem na tematy, co do których mają wątpliwości. Zależy nam też na tym, aby ten mechanizm zadziałał w drugą stronę, czyli żeby lekarze chętnie odsyłali rodziców do naszych paneli. Mamy również nadzieję, że akcja rozszerzy się w przyszłości na większą liczbę placówek, ponieważ widzimy rosnące zapotrzebowanie na informacje o tym, jak prawidłowo odżywiać dzieci”mówi Karolina Marczewska, specjalista ds. projektów, Fundacja NUTRICIA.

Fundacja NUTRICIA, bazując na wiedzy zdobytej podczas działalności badawczej, wychodzi naprzeciw potrzebom rodziców i przekazuje im informacje na temat prawidłowego żywienia dzieci. Z badań dotyczących żywienia dzieci przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka[1] i Instytut „Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka”[2], które zrealizowane zostały dzięki grantom Fundacji NUTRICIA,  wynika, że dieta dzieci jest nieprawidłowo zbilansowana. Dlatego tak ważne jest kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych już u najmłodszych oraz edukacja rodziców. Akcja „Karmię świadomie” to kolejne przedsięwzięcie Fundacji skierowane do rodziców, którzy w coraz większym stopniu potrzebują i poszukują wiedzy na temat prawidłowego odżywiania ich dzieci.

 „Zdecydowaliśmy się na umieszczenie panelu dotykowego w naszej placówce, ponieważ bardzo zależy nam na wszechstronnej edukacji rodziców w zakresie opieki nad dziećmi, w tym odpowiedniego żywienia. Panel stanowi bardzo nowoczesną i atrakcyjną formę przekazywania informacji – ustawiony w dostępnym dla rodziców miejscu zachęca do pogłębiania wiedzy i dostarcza odpowiedzi na nurtujące rodziców pytania”mówi dr n. med. Monika Sierzputowska-Pieczara z Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Panele dotykowe dostępne są już w placówkach zdrowia publicznego we Wrocławiu, Lublinie, Poznaniu, Bydgoszczy oraz w Warszawie na okres od sierpnia do grudnia 2012 roku.

Fundacja NUTRICIA powstała w 1996 roku. Misją Fundacji jest chronienie, promocja i zapewnienie zdrowia poprzez żywienie. Jej działania skupiają się na trzech obszarach: badań z zakresu żywienia człowieka, edukacji związanej z żywieniem kierowanej do społeczeństwa oraz edukacji związanej z żywieniem kierowanej do środowiska medycznego. Od początku swojego istnienia Fundacja finansuje badania naukowe z zakresu żywienia człowieka w formie grantów naukowych. Organizuje także seminaria poświęcone zasadom planowania badań naukowych, finansuje kursy i spotkania edukacyjne dla osób dotkniętych różnymi schorzeniami metabolicznymi oraz wspiera działania edukacyjne w środowisku medycznym. Oprac. Andrzej Świątek

[1] Badanie „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku 13-36 miesięcy w Polsce”, przeprowadzone przez Instytut Matki i Dziecka we współpracy z Fundacją NUTRICIA w 2010 r. i 2011 r.

[2] Badanie „Ocena sposobu żywienia i stanu odżywienia niemowląt w wieku 6 i 12 miesięcy w populacji polskiej” przeprowadzone przez Instytut „Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka” we współpracy z Fundacją NUTRICIA w 2011 r

 

Dodaj komentarz