Wybitny aktor amerykański na poznańskiej scenie


Entuzjastycznie opisywany przez recenzentów monodram o Janie Karskim, kurierze Polskiego Państwa Podziemnego, już 4 lutego będzie można zobaczyć w Poznaniu. W rolę wielkiego Polaka wciela się wybitny aktor amerykański David Strathairn.

Zapamiętaj. Świadectwo Jana Karskiego

– Sztuka zaprasza widza do zgłębienia własnej duszy. Czy robimy wystarczająco dużo, żeby pomagać innym? A może jesteśmy bezduszni albo zbyt dużą uwagę przywiązujemy do tego, co nas dzieli? – to fragment recenzji z „Washington Post” po premierze sztuki przedstawiającej losy emisariusza polskiego państwa podziemnego.

W rolę Karskiego wciela się David Strathairn nominowany do Oscara za film „Good Night and Good Luck”, (znany także z filmów „Lincoln” czy „Nomadland”). Rola aktora w przedstawieniu została oceniona przez krytyków jako wybitna.

Monodram stawia pytania o  kondycję człowieka, o naszą postawę wobec przejawów zła, niesprawiedliwości i krzywdy. Mobilizuje do brania odpowiedzialności i zaangażowania w sprawy społeczne, a jego przesłanie jest bardzo aktualne w kontekście wojny w Ukrainie. Dziedzictwo Jana Karskiego zobowiązuje bowiem do nieodwracania wzroku, gdy słabszemu dzieje się krzywda. Stawia dobro i interes drugiego człowieka ponad swój własny, zastępuje egoizm empatią, a strach – odwagą.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz