Wiosna znów z Targami Mieszkań i Domów w Poznaniu


W weekend 18 i 19 marca w Poznaniu odbędzie się kolejna wiosenna edycja Targów Mieszkań i Domów. Z pewnością firmy deweloperskie wiele sobie obiecują po tym wydarzeniu, ponieważ osób zainteresowanych zakupem nieruchomości na rynku nie brakuje. Ponadto Komisja Nadzoru Finansowego powoli łagodzi kryteria przy liczeniu zdolności kredytowej. A to wszystko w momencie wprowadzenia programu „Pierwsze Mieszkanie”. Wygląda na to, że ta wiosna przyniesie ożywienie nie tylko w pogodzie i nastrojach, ale też wśród klientów firm deweloperskich. Dlatego w marcu warto odwiedzić Międzynarodowe Targi Poznańskie. Do dyspozycji gości targowych będzie hala nr 3 na MTP, w sobotę w godz. 10-17, a w niedzielę 10-16.

Nova Łacina Grupy Inwest

Podczas wiosennej edycji, wśród wystawców pojawią się m.in.: Agencja Inwestycyjna, ARTBUD, art.Locum, Colian Developer, EBF Development, Gravis Developer, Grupa Inwest, Nickel Development, Nova Form, UWI Inwestycje. Wiele atrakcji przygotował Partner Targów Mieszkań i Domów – firma Castorama. Na czas wydarzenia zostaną utworzone specjalne strefy, gdzie będzie można zaczerpnąć wiedzy od najlepszych ekspertów, tj. Strefa Zakupu i Strefa Finansów. W tej drugiej będzie można dowiedzieć się więcej nt. programu wsparcia kredytobiorców, Bezpieczny Kredyt 2%. Podobnie jak w poprzednich edycjach, również teraz będzie Strefa Wirtualnych Spacerów 3D Estate, gdzie można poznać mieszkania i ich możliwości aranżacyjne zdecydowanie lepiej. Tym razem podczas wydarzenia będzie można spotkać także przedstawicieli miasta Poznania, a konkretnie przedstawicieli Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Poznania, Biura Obsługi Inwestorów oraz Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Poznaniu. Będą oni do dyspozycji w specjalnej Strefie Miejskiej. Patronat nad wydarzeniem sprawuje Oddział Poznański Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Jednym z najbardziej znanych i cenionych deweloperów, który potwierdził swój udział w Targach Mieszkań i Domów w Poznaniu jest art.Locum. Spółka już ponad 22 lata funkcjonuje na rynku nieruchomości mieszkaniowych i zrealizowała ponad 40 inwestycji. – Naszą wizytówką jest osiedle Przylesie Marcelin przy ulicy Jeleniogórskiej w Poznaniu. Nadal pozostajemy w tej części miasta, tworząc inwestycję Junique, pomiędzy ulicami Wieruszowską, Żmigrodzką i Miśnieńską. Podczas Targów Mieszkań i Domów w Poznaniu zaprezentujemy I etap, z 79 mieszkaniami o powierzchni od 33 do 88 mkw – mówi Joanna Rzelechowska, zastępca dyrektora ds. sprzedaży i marketingu poznańskiego oddziału spółki art.Locum. Warto podkreślić, że budowa I etapu osiedla już trwa. – Realizujemy podziemną halę garażową, gdzie znajdzie się miejsce na auta mieszkańców naszego osiedla – informuje Joanna Rzelechowska z art.Locum.

Wysoką markę na rynku (także tym poznańskim) wraz z każdym kolejnym projektem potwierdza Grupa Inwest. Deweloper ostatnio zakończył aż trzy inwestycje w stolicy Wielkopolski. – Podczas zbliżających się Targów Mieszkań i Domów proponujemy największy wybór mieszkań w inwestycji Nova Łacina, gdzie będą dostępne powierzchnie od 30 do 71 mkw., choć także w Horyzoncie Naramowice są jeszcze wolne mieszkania. Ostatni apartament, dwupoziomowy, o powierzchni 86 mkw. z dużym tarasem czeka na nabywcę w Wildzie Corner – wyjaśnia Mateusz Glema z poznańskiego biura sprzedaży Grupy Inwest. Deweloper zapowiada promocje, a część z nich pozostanie niespodzianką aż do targów.

Niezmiennie podczas targów będzie obecna firma EBF Development, prezentując inwestycje znane – Apartamenty Bergera na poznańskiej Wildzie oraz Reduta Nowe Podolany (budynek 10). Oba projekty są już na zaawansowanym poziomie realizacji i obie oferty cieszą się popularnością.

Na targach znów zobaczymy Quadro Development. Po zakończeniu inwestycji na Grunwaldzie i Winiarach, przyszedł czas na nowość. U zbiegu ulic: Głównej i Smolnej w Poznaniu powstaje kameralny budynek wielorodzinny, w którym znajdzie się 47 mieszkań o powierzchni od 37 do 133 m kw. Najnowsza inwestycja znajduje się blisko kameralnego rynku o nazwie Rynek Wschodni. Właśnie stąd pomysł na takie nazwanie inwestycji deweloperskiej. – W drugiej połowie tego roku zakończymy realizację. Natomiast teraz skupiamy się na bieżących działaniach i obsłudze klientów, których przybywa, także za sprawą łagodzenia kryteriów kredytowych przez banki – mówi Marek Smogór, reprezentujący Quadro Development.

Patronat nad wydarzeniem objął Oddział Poznański Polskiego Związku Firm Deweloperskich. – Targi to okazja, by spojrzeć w szerszej perspektywie na rynek. Nowe mieszkanie od dewelopera to obecnie radykalna poprawa jakości życia. Profesjonalizacja branży, upowszechnienie wysokich standardów mieszkalnictwa, zastosowanie rygorystycznych norm budowlanych sprawiło, że standard mieszkań znacząco się podniósł. Za tym poszły także wyższe oczekiwania nabywców, którym musimy sprostać. Budujemy nowocześnie, bezpiecznie, proekologicznie, spełniając tym samym wymagania naszych klientów – wskazuje Andrzej Marszałek, Prezes Zarządu Oddziału Poznańskiego PZFD.

Co słychać w branży?

Zbliżające się wielkimi krokami Targi Mieszkań i Domów w Poznaniu to także dobry moment, żeby spojrzeć szerzej na branżę mieszkaniową, w tym zawsze aktywny rynek pierwotny.

Wsłuchując się w wypowiedzi deweloperów, można odnieść wrażenie, że pojawia się powiew optymizmu, związany chociażby z faktem, że Komisja Nadzoru Finansowego łagodzi kryteria obliczania zdolności kredytowej. Wszyscy oczekują, że jeszcze w tym roku będzie obniżka stóp procentowych. Zanim to nastąpiło, nastroje były inne, wiele firm skupiło się na realizacji swoich inwestycji, a plany odnośnie budowy i sprzedaży nowych osiedli musiały poczekać. Stąd I kwartał 2023 roku to termin, kiedy kończą się niektóre dotychczasowe realizacje. – Nasze osiedle Rodzinne Podolany jest niemal w całości gotowe i zostały  w sprzedaży dosłownie ostatnie mieszkania dwupoziomowe. Dla klienta to spory pozytyw, ponieważ może zobaczyć inwestycję, a nawet wejść do mieszkania – mówi Katarzyna Wyszyńska z biura sprzedaży Sky Investments. Mieszkania mają powierzchnię od 76 do 78 mkw.

W naszej strategii założyliśmy, że skupiamy się na dalszej realizacji Osiedla Przy Jeziorach w Poznaniu i to miało miejsce. Aktualnie mamy sześć domów gotowych do odbioru, które można zobaczyć – potwierdza Tomasz Pietrzyński, członek zarządu firmy More Place.

Wybór gotowego mieszkania pozwala skrócić moment od podpisania umowy do odbioru kluczy. Zwykle na lokal mieszkalny od dewelopera trzeba czekać, a nie każdy klient takie rozwiązanie lubi. Warto zajrzeć na nasze osiedle i zobaczyć 3-pokojowe mieszkanie, jeszcze pachnące nowością – mówi Patrycja Pilarczyk z biura sprzedaży Nowa Murowana. Osiedle w Murowanej Goślinie pod Poznaniem cieszy się popularnością i inwestorzy zapowiedzieli jego kolejne etapy. Jeden z nich już powstaje.

Natomiast w podpoznańskiej gminie Dopiewo swoje projekty rozwija Scandic Park. Obecnie w ofercie tego dewelopera są dwa różne projekty. Nove Dopiewo – funkcjonalne mieszkania w budynku wielorodzinnym oraz Bajkowy Dopiewiec, czyli komfortowe domy w zabudowie bliźniaczej. Wolnych mieszkań i domów jest coraz mniej.

Wielu ekspertów potwierdza, że aktualnie rynek mieszkaniowy nadal ma bardzo duży potencjał, ale niestety ze względu na sytuację gospodarczą popyt nie jest on w pełni uwolniony. Wysokie stopy procentowe, inflacja, a także surowe kryteria przy liczeniu zdolności kredytowej na pewno powstrzymują klientów przed zakupem nieruchomości. Kiedy to się zmieni, biura sprzedaży firm deweloperskich zapełnią się. Z kolei deweloperzy powoli startują z projektami mieszkaniowymi, które w poprzednim roku „czekały na lepsze czasy”. Niewykluczone, że jesteśmy w przededniu zmiany w dobrym kierunku, a zbliżające się tygodnie, w tym Targi Mieszkań i Domów dadzą pierwsze odpowiedzi na pytania krążące na rynku pierwotnym od kilkunastu miesięcy.

Dodaj komentarz