Wiesława Lisiak, sołtys Kociałkowej Górki, w siedzibie Senatu RP


Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda i marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki gratulowali laureatom 20. edycji konkursu „Sołtys Roku”. Tytułami „Sołtysa Roku 2021” wyróżniono 11 osób, w tym Wiesławę Lisiak, sołtysa Kociałkowej Górki, gmina Pobiedziska.


„Sołtysi są tymi, którzy najlepiej znają problemy mieszkańców i są w stanie najszybciej reagować na pilne potrzeby sąsiedzkiej wspólnoty. Są też gospodarzami, dzięki którym polskie wsie pięknieją i stają się miejscami, w których dobrze się żyje” – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników i organizatorów konkursu.
Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki, który uczestniczył w zorganizowanej w Senacie RP konferencji „25 lat odnowy wsi w Polsce” i finale konkursu, dziękował sołtysom za ich zaangażowanie i osiągnięcia. Nazwał ich nawet „solą tej ziemi”.

Laureatami konkursu „Sołtys Roku 2021” zostało 11 osób, wśród nich trzy kobiety. „Staramy się, jak umiemy, jak możemy, jak potrafimy, tyle, ile mamy energii, żeby służyć naszym mieszkańcom. Ale tyle sołtys może, co wieś pomoże” – oświadczyła w imieniu laureatów konkursu sołtyska Wólki Kozodawskiej Joanna Morawska. Uroczystość odbyła się w Warszawie, w siedzibie Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

– To wielki zaszczyt dla całej gminy – mówi Ireneusz Antkowiak,  burmistrz miasta i gminy Pobiedziska. – Pani Sołtys to aktywna działaczka społeczna, oddana mieszkańcom, nie lekceważy najdrobniejszej zgłoszonej sprawy. Okazuje ludziom szacunek i rozumie, że jej misja polega na pomocy, służbie, dążenia do rozwoju. Mam świadomość, że to także sukces mieszkańców i Rady Sołeckiej, dlatego gratuluję umiejętności współpracy. Życzę dużo zdrowia, sił, energii i dalej wsłuchiwania się w sprawy swoich mieszkańców.

Wiesława Lisiak, sołtys Kociałkowej Górki tak mówi o powodach, dla których pięć razy startowała w wyborach sołeckich: „Za każdym powód był ten sam, chciałam, żeby ludziom żyło się lepiej, żeby dzieci miały się, gdzie bawić, a do wsi przyjeżdżał autobus”.
Na pytanie o to, jak rozwiązywać problemy odpowiada:
„Dobrym sposobem rozwiązywanie problemów jest rozmowa z ludźmi. Od pierwszej kadencji wiem, że kontakt z ludźmi przynosi też motywację do działania. Czasami są trudne chwile. Tak jest w każdej działalności, w której ma się częsty kontakt z ludźmi, a sołtys jest najbliżej mieszkańca. Trzeba szukać możliwości współpracy z innymi”.
Konferencję i finał konkursu zorganizowały senackie komisje Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Stowarzyszeniem Sołtysów i redakcją „Gazety Sołeckiej”.

Fot. Ireneusz Antkowiak

Źródło: https://www.portalsamorzadowy.pl/…/prezydent-i…

https://www.facebook.com/ireneusz.antkowiak.3

 

Dodaj komentarz