Wielkopolski Etap Olimpiady Gier Planszowych IPN za nami


Prawie 100 uczniów z różnych stron Wielkopolski wzięło udział w Etapie Wojewódzkim Olimpiady Gier Planszowych Instytutu Pamięci Narodowej, który odbył się w murach SMS Szkoła Podstawowa nr 69 im. Jarogniewa Drwęskiego w Poznaniu. Awans do finału wywalczyli uczniowie z Gniezna, Kościana i Poznania.

Olimpiada Gier Planszowych IPN to ogólnopolski turniej skierowany do uczniów, studentów, dorosłych, harcerzy, organizacji młodzieżowych, graczy z klubów gier planszowych, niezrzeszonych. Eliminacje odbywają się w każdym regionie, a zwycięzcy zmierzą się w ogólnopolskim finale w kwietniu na Stadionie Narodowym w Warszawie.

– IPN wydał do tej pory kilkanaście gier edukacyjnych – każda z nich dotyczy innego zagadnienia z zakresu najnowszej historii Polski. Poszczególne gry różnią się także mechaniką, wszystkie oferują rozrywkę połączoną ze zdobywaniem wiedzy historycznej. Aby wykorzystać ich potencjał, Instytut zorganizował ogólnopolskie rozgrywki w Olimpiadzie Gier IPN. Uczestnicy rywalizują w 6 dyscyplinach – grach: „Miś Wojtek”, „Niepodległa”, „Bitwa Warszawska”,” „ORP Orzeł”, „ZnajZnak” oraz serii „Gwiaździstej Eskadry (gry „303. Bitwa o Wielką Brytanię, „111.Alarm dla Warszawy” oraz „7. W obronie Lwowa”) – mówi Witold Sobócki z OBEN Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.

Wszyscy doskonale się bawili przez kilka godzin, czerpiąc garściami historyczną wiedzę nad planszą. Najwięcej emocji dostarczyła rywalizacja w grach „Miś Wojtek” i „ORP Orzeł”. – Tak duże zainteresowanie potwierdza, że to najlepsza metoda aktywizująca młodych uczniów. To są zupełnie inne pokolenia. Oni wolą czegoś dotknąć, zobaczyć to na żywo, a przy okazji gdzieś tam przemycamy historię ojczyzny – mówi dyrektor Tomasz Woźniak z Zespołu Szkół nr 8 w Poznaniu.

Reprezentantami Wielkopolski na finałach w Warszawie będą:

Gra „Niepodległa:
Emilia Tomikowska, Beata Ciesielska, Mieszko Czubiński, Mateusz Kowalski
XII Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu

Gra „Gwiaździsta Eskadra”
Paula Ruskowiak, Nikola Suszczewicz, Agata Tęcza
I Liceum Ogólnokształcące im. Oskara Kolberga w Kościanie

Gra „ZnajZnak”
Pola Hofman, Amelia Wojtecka
V Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu

Gra „Miś Wojtek”
Michalina Mika, Hanna Alwin
Szkoła Podstawowa nr 6 im. Henryka Sienkiewicza w Gnieźnie

Gra „ORP Orzeł”
Alan Kurzawa
SMS Szkoła Podstawowa nr 69 im. Jarogniewa Drwęskiego w Poznaniu

Gra „Bitwa Warszawska”
Jakub Jąder
I Liceum Ogólnokształcące im. Oskara Kolberga w Kościanie

Trackbacks for this post

  1. […] Cały materiał wraz z fotogalerią jest dostępny na stronie dwutygodnika i portalu Nasz Głos Poznański: Wielkopolski Etap Olimpiady Gier Planszowych IPN za nami (wystarczy kliknąć). […]

Dodaj komentarz