Wielkopolska tradycja w Komornikach


Nauka gwary poznańskiej, młócenie i mielenie ziarna, a także wylewanie świec z wosku pszczelego – to tylko nieliczne z atrakcji minionego weekendu „Wielkopolska Tradycja” w CH Auchan Komorniki. Nad weekendem wypełnionym folklorem i gwarą wielkopolską patronat objął Nasz Głos Poznański i www.naszglospoznanski.pl .

Wielkopolska słynie z wyśmienitej kuchni, pięknych krajobrazów i niezwykłych zabytków. W miniony weekend można było posmakować tej regionalnej tradycji. Dzieci mogły zobaczyć, jak kiedyś żyli ich rówieśnicy, w jakie zabawy najczęściej grali, jakie wykonywali w domu prace i jakie towarzyszyły im narzędzia i przedmioty codziennego użytku. Oprócz akcesoriów dla najmłodszych, jak kołyski, koniki na biegunach i taczki, na interaktywnych stoiskach były również eksponaty i sprzęty do mycia i prasowania. Było można zobaczyć balie, tarki do prania, maglownice, nosidła do wody, żelazka i wiele innych sprzętów z dawnych lat.

Weekendowe wydarzenie uświetniły występy regionalnych zespołów w strojach ludowych. Zaprezentował się m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Szreniawa” oraz Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Cepelia – Poznań”. A przez cały weekend było można zajrzeć na stoiska producentów Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolski z lokalnymi specjałami.

Było również można sprawdzić się w znajomości gwary poznańskiej. Zabawy, konkursy i naukę gwary poprowadził Jacek Hałasik, znawca gwary poznańskiej.
A najbliższy weekend w Auchan Komorniki stać będzie pod znakiem sportu. Szczegóły wkrótce na www.naszglospoznanski.pl .

Patronami medialnymi imprezy są Nasz Głos Poznański, portale www.naszglospoznanski.pl i epoznan.pl oraz telewizja WTK.

Zdjęcia: DeKaDeEs /Daria Kmieciak, Dariusz Soltan

Dodaj komentarz