W piątek startuje rekordowe Betlejem Poznańskie


POZnań Ice Festival
Po raz kolejny stolica Wielkopolski stanie się areną zmagań rzeźbiarzy w lodzie. Wszystko to w ramach 17. edycji POZnań Ice Festival. W tym roku rywalizację zawodników i stworzone przez nich arcydzieła będzie można oglądać w nowej lokalizacji – na ulicy Święty Marcin (pod Alfami). Tegoroczna odsłona wydarzenia odbędzie się w dniach 8-10 grudnia. Ponownie rzeźbiarze staną w szranki w Konkursie Małej Rzeźby, Speed Ice Carving’u i Konkursie Głównym.
Łącznie rywalizować będzie 24 artystów z 9 krajów: Japonii, Kanady, Filipin, Polski, Czech, Francji, USA, Hiszpanii i Finlandii. Festiwalowi towarzyszyć będzie minijarmark, w ramach którego będzie można zakupić grzane wino oraz przekąski. Więcej informacji można znaleźć na stronie: icefestival.pl.
Iluminacje i specjalny tramwaj
Podobnie jak w latach ubiegłych, również i w tym sezonie świątecznym poznańskie ulice, place i rynki przystroją iluminacje świąteczne nawiązujące do Poznańskiego Szlaku Legend dla Dzieci – projektu zrealizowanego przez Bramę Poznania w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.
Na ulicach znajdziemy więc elementy świetlne nawiązujące do legend: o poznańskich koziołkach, o rogalach świętomarcińskich, o krawcu z Chwaliszewa, o królu kruków oraz o pustelniku z Muszej Góry. W sąsiedztwie każdej iluminacji znaleźć będzie można kod QR, umożliwiający zapoznanie z daną legendą.
W tym roku na Śródce ponownie będziemy mogli podziwiać piękną, przestrzenną instalację świetlną podkreślającą i wzbogacającą znany śródecki mural. Oświetlony zostanie także most Biskupa Jordana, Ostrów Tumski, a także śródmiejskie ulice i place: pl. Mickiewicza, pl. Cyryla Ratajskiego. Na pl. Kolegiackim stanie instalacja przestrzenna nawiązująca do kolegiaty św. Marii Magdaleny. Ozdoby na latarniach pojawią się na uliczkach wokół Starego Rynku, na moście Teatralnym oraz ul. św. Marcin i Chwaliszewo. Świąteczne choinki, podkreślające handlowy charakter tych miejsc, staną na rynkach: Jeżyckim, Wildeckim, Wielkopolskim, Łazarskim i Bernardyńskim. Miejska choinka pojawi się na placu Kolegiackim.
Montaż iluminacji już się rozpoczął i potrwa do 1 grudnia. Świąteczne światełka będą zdobiły Poznań do 2 lutego.
W okresie świątecznym także teren jarmarku na targach zostanie rozświetlony. Cała iluminacja zamontowanych tam instalacji to ponad 43 000 lampek LED. Ponownie stanie też imponująca 16-metrowa choinka. Oświetlenie to jest przyjazne dla środowiska. Diody LED zużywają nawet do 90% mniej energii w porównaniu do tradycyjnych żarówek oraz cechują się wyższą żywotnością.
Aby ułatwić dojazd na Betlejem Poznańskie, ZTM uruchomi specjalną linię tramwajową nr 24. Pojazd będzie kursować, w godzinach od 16:00 do 22:00 we wszystkie dni tygodnia od 17 listopada (piątek) do 23 grudnia (sobota). Trasa została tak zaplanowana, żeby można było dojechać zarówno na Międzynarodowe Targi Poznańskie (wejście od ul. Głogowskiej), jak i w rejon placu Wolności.
Linia nr 24: GÓRCZYN – Głogowska – Matyi – Królowej Jadwigi – Strzelecka – Podgórna -ALEJE MARCINKOWSKIEGO. Kursy we wszystkie dni tygodnia, w godz: 16:00 – 22:00, co 60 minut.

Fot. Hieronim Dymalski

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz