W hołdzie bohaterom Akcji Bollwerk (ZDJĘCIA)


80 lat temu żołnierze Armii Krajowej i mieszkańcy Chwaliszewa zniszczyli magazyny Wehrmachtu w porcie rzecznym nad Wartą. W niedzielę, 20 lutego o tej największej w Wielkopolsce operacji sabotażowo-dywersyjnej w czasie II wojny światowej przypomnieli m.in przedstawiciele władz centralnych i samorządowych oraz organizacji kombatanckich.

Uroczystości rocznicowe odbyły się w samo południe pod pomnikiem poświęconym akcji Bollwerk przy ul. Estkowskiego. Zgromadzeni odśpiewali Mazurek Dąbrowskiego. Uczestników przywitała Maria Krzyżańska, wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Wielkopolska. – Bardzo się cieszę, że poznaniacy tak licznie przybyli na tę uroczystość. Ci którzy zginęli w trakcie akcji Bollwerk zasługują na naszą wieczną pamięć i szacunek – powiedziała.

Głos zabrał także Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Gdy mówimy o II wojnie światowej, najczęściej przywołujemy te największe wydarzenia, jak np. lądowanie w Normandii czy bitwa o Stalingrad. Ale ten konflikt to nie tylko zmagania wielkich armii, to także tysiące mniejszych operacji, które miały na celu sabotowanie i nękanie okupanta. Gdyby nie akcje takie jak Bollwerk ta wojna trwałaby dłużej – zaznaczył prezydent Poznania.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz