Uwaga, ostrzeżenie najwyższego stopnia. Możliwy grad, a nawet trąba powietrzna!


Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Poznania i regionu ostrzeżenie trzeciego – najwyższego w trzystopniowej skali – stopnia dotyczące wystąpienia burz i ulewnych deszczy. Obowiązuje ono dzisiaj (10 lipca), od godz. 14 do 22.

burza
W środę, 10 lipca, w godz. 14-22 obowiązuje trzecie (w skali trzystopniowej) ostrzeżenie IMGW. Prognozowane są burze, którym będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu – lokalnie nawet do 80 mm oraz porywy wiatru – nawet do 120 km/h. Miejscami możliwy jest grad, a nawet trąby powietrzne.

Ostrzeżenie przed burzami obowiązuje w całej Polsce. Różni się tylko ich zapowiadana skala. W zachodniej części kraju, w tym w Poznaniu mogą być one najsilniejsze (wspomniany trzeci stopień). Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk atmosferycznych wynosi 90%.

Warto zabezpieczyć przedmioty, które może porwać wiatr oraz nie pozostawiać rzeczy na parapetach, tarasach i balkonach. IMGW wydał także poradnik, wyjaśniający jak zachować się w czasie burzy. Można go znaleźć na stronie imgw.pl.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz