Uroczystości w Forcie VII


Na terenie Fortu VII odbyły się uroczystości upamiętniające 78. rocznice śmierci pierwszego naczelnika „Szarych Szeregów” harcmistrza Floriana Marciniaka.

W miejscu pierwszego niemieckiego obozu koncentracyjnego na ziemiach polskich, Chorągiew Wielkopolska ZHP oraz Wielkopolska Chorągiew Harcerzy ZHR oddały cześć patriotom, więzionym podczas drugiej wojny światowej. Florian Marciniak do Fortu VII trafił w roku 1943 po zatrzymaniu przez Niemców w Warszawie. Później wraz z 23 instruktorami harcerskimi z Wielkopolski został przewieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, gdzie prawdopodobnie 20 lutego 1944 roku został zamordowany.

Wśród gości dzisiejszych uroczystości był między innymi Zenon Wechmann, kombatant i harcerz, który za swoją działalność konspiracyjną już po wojnie trafił do więzienia. W trakcie uroczystości wspomniano nie tylko Floriana Marciniaka, ale także innych przywódców Polskiego Państwa Podziemnego i harcerzy, którzy oddali swoje życie za ojczyznę.

Modlitwę w miejscu polskiej kaźni odmówili ksiądz ks. dr Jan Frąckowiak, duszpasterz Chorągwi Harcerzy ZHR oraz ks. pwd. Artur Wojczyński, kapelan Chorągwi Wielkopolskiej ZHP.  Odczytano apel pamięci w którym wymieniono kilkadziesiąt osób, które za walkę o wolność zapłaciły najwyższą cenę. Na zakończenie delegacje złożyły wiązanki oraz zapaliły znicze pamięci.

Dodaj komentarz