Uroczystości upamiętniające Powstańców Wielkopolskich w gminie Czerwonak


W gminie Czerwonak Powstanie Wielkopolskie przywoływane jest dwukrotnie: 27 grudnia oraz w lutym, na wspomnienie wydarzeń w Trewirze, przedłużających rozejm pomiędzy państwami Ententy a Niemcami, który objął również front wielkopolski. Gmina Czerwonak przygotowuje wydarzenie, które odbędzie się 17 lutego 2024 roku. Ma ono na celu uczczenie bohaterów Powstania Wielkopolskiego z terenu gminy.

Uroczystości upamiętniające Powstańców Wielkopolskich w gminie Czerwonak
Organizatorzy przygotowali program, który połączy historię, patriotyzm i aktywność społeczną.
Na wydarzenie zostały zaproszone rodziny i potomkowie Powstańców Wielkopolskich, którzy przyjadą do Czerwonaka z całego kraju. Obchody rozpoczną się o godzinie 11:00 na parkingu przy dworcu kolejowym w Czerwonaku, gdzie odbędzie się powstańcza gra terenowa. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w emocjonującej przygodzie, odkrywając tajemnice historii Powstańców Wielkopolskich.
Oficjalne uroczystości rozpoczną się o godzinie 12:00, przy ulicy Leśnej 6, w Czerwonaku przed budynkiem hali sportowej, przy muralu „Powstańcom Wielkopolskim – Dumni Potomkowie”. Wojskową asystę honorową wystawi Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, oprawę muzyczną zapewni Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych w Poznaniu. W trakcie uroczystości odczytany zostanie apel pamięci.
W godzinach 13:00-15:30, na ulicy Leśnej 5, odbędzie się rekonstrukcja obozu powstańczego. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć życie codzienne Powstańców. Obozowisko będzie podzielone na strefy, obejmujące m.in. posterunek powstańczy, kancelarię powstańczą, kuchnię polową, wystawę replik broni oraz stragan powstańczy.
Organizatorzy podkreślają, że celem tych uroczystości jest uczczenie pamięci Powstańców Wielkopolskich, edukacja oraz propagowanie wiedzy historycznej. Uczestnicy mają okazję w sposób interaktywny i angażujący dowiedzieć się więcej o tym bohaterskim okresie w historii Polski.

Dodaj komentarz