Uniwersytet Poznański świętował 105-lecie


Dzisiaj odbyły się główne obchody 105-lecia Uniwersytetu Poznańskiego, z którego wywodzą się: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu. Pochód ruszył z siedziby Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, przy ul. Seweryna Mielżyńskiego 27/29.

Władze rektorskie UAM, UMP, UPP i AWF oraz senaty uczelni przemaszerowały ulicami

Władze rektorskie UAM, UMP, UPP i AWF oraz senaty uczelni przemaszerowały z ulicy Mielżyńskiego na pl. Mickiewicza, gdzie rektorzy złożyli kwiaty pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Następnie w Auli UAM rozpoczęło się wspólne posiedzenie senatów wszystkich uczelni. Odsłonięto także kopię tablicy poświęconej pierwszemu rektorowi Uniwersytetu Poznańskiego prof. Heliodorowi Święcickiemu, która znajdowała się przed wejściem do auli, a zaginęła w czasie II WŚ.

Uniwersytet Poznański świętował 105-lecie

Rektorzy czterech uczelni wygłosili wspólne przemówienie.

– Gdy pięć lat temu, podczas uroczystych obchodów 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego mówiliśmy o wyzwaniach stojących przed naszymi uczelniami, nikt nie przypuszczał, z czym tak naprawdę przyjdzie nam się zmierzyć – mówiła podczas posiedzenia senatów rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska. – Dziś spoglądamy w przyszłość z ostrożnością, ale i z nadzieją. Nie zmienia się z pewnością to, że najważniejszą rolą każdego uniwersytetu jest poszukiwanie prawdy, dobra i piękna. Te wartości pomogły nam przetrwać trudności minionych pięciu lat i, w co głęboko wierzę, pozwolą nam także w przyszłości budować opartą na nich wspólnotę akademicką – dodała prof. Bogumiła Kaniewska.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz