Ukraińcy poznawali język polski w Komornikach


Przez tydzień, od 6 do 10 sierpnia, w komornickim Gimnazjum odbywały się zajęcia w ramach letniej szkoły języka polskiego. Uczestniczyła w niej grupa Ukraińców (głównie nauczyciele) z zaprzyjaźnionej Winnicy, z którą w maju gmina Komorniki podpisała porozumienie o współpracy.

Jak się okazało, strony od razu postanowiły wdrożyć zapisy umowy w życie, i tak, ze wspólnej inicjatywy narodził się pomysł, by ukraińscy przyjaciele bliżej poznali język polski, często język swoich przodków. Zajęcia, prowadzone przez nauczycieli z Gimnazjum miały formę warsztatów. Większość uczniów nie znała języka polskiego wcale lub w bardzo małym stopniu, dlatego nauka miała na celu przybliżenie jego podstaw i zapoznanie z codziennymi zwrotami.

Po zajęciach grupa spędzała czas na zorganizowanych wycieczkach. Zwiedziła Poznań i jego historyczne miejsca: Kórnik, Rogalin i Zaniemyśl. Grupa była pod wrażeniem odwiedzanych miejsc, jednak – jak przyznali – największe wrażenie zrobiła na nich gmina Komorniki. Chwalono głównie porządek, ładne krajobrazy, ale też życzliwych ludzi i dobre jedzenie.

Oprócz nauki języka polskiego, korzyścią tej wizyty było poznanie historii i kultury polskiej, ale też polskich zwyczajów i codzienności, co dla gości było wyjątkowo cenne. Chętnie uczestnicy kursu „chłonęli” nowe wiadomości i – porównując je do rzeczywistości ukraińskiej – dawali również gospodarzom obraz  codziennego życia na Ukrainie.

Olga Karłowska; opracowanie: Andrzej Świątek

Dodaj komentarz