Tysiące nowych drzew i krzewów w Poznaniu


Wśród posadzonych gatunków można wymienić: klon polny, jesion, dąb czerwony, lipę, wiśnię piłkowaną, kasztanowiec zwyczajny, platan wschodni czy platan klonolistny.

W pasach drogowych zasadzonych zostało również ponad 7 tysięcy krzewów: ogniki, tawuły, juki karolińskie, śnieguliczki, porzeczki. Są też róże okrywowe, lilaki i hortensje. Niska zieleń jest znakomitym dopełnieniem drzew przy ulicach. Dobrze zaprojektowana, na skwerach i przyulicznych pasach zieleni, potrafi cieszyć oko przechodniów przez większą część roku.

Nowa zieleń objęta jest kilkuletnią, intensywną pielęgnacją polegającą m.in. na podlewaniu, co w warunkach poznańskich jest nieodzowne z uwagi na deficyt opadów atmosferycznych.

Warto podkreślić, że drzewa i niska zieleń w mieście, to nie tylko większa estetyka przestrzeni, to również lepszy mikroklimat, który pozytywnie wpływa na życie mieszkańców. Zieleń pochłania dwutlenek węgla i produkuje tlen, oczyszcza powietrze z pyłów i gazów. Nie bez znaczenia jest także retencja wód, przy coraz częstszych gwałtownych opadach i burzach oraz obniżanie temperatury na ulicach podczas letnich upałów.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz