Tramwajem bez biletu


Zmienna pogoda – silny wiatr, chłód, momentami słońce, to znów deszcz, a nawet burza – pokrzyżowała, zwłaszcza miłośnikom rowerów, wycieczki w sobotę, 22 września, w tak zwanym „dniu zrównoważonego transportu”, albo Europejskim Dniu bez Samochodu.

Tego dnia – jak się obserwowało – samochodów na ulicach nie ubyło; nie było też tłoku w tramwajach i autobusach. Przypuszczać należy, że większość poznaniaków w weekend wybrała wypoczynek w domu.

Najwytrwalsi entuzjaści komunikacji miejskiej jednak nie zawiedli. O godzinie 15. kilkadziesiąt osób pojechało z przystanku przy ulicy Gajowej miejskim berlietem, by zwiedzić zajezdnią autobusową; natomiast dwie i cztery godziny później z tego samego miejsca odjechały z wycieczkowiczami stare tramwaje, by mogli zwiedzić zajezdnie przy ulicy Głogowskiej i Fortecznej. Impreza ta, przygotowana przez MPK i Klub Miłośników Pojazdów Szynowych  była jednym z elementów podnoszących rangę „Europejskiego Dnia bez Samochodów”. Natomiast Zarząd Transportu Miejskiego poznańskie tramwaje i autobusy promował w tym dniu, m. in. poprzez darmowe przejazdy, tym osobom, które zostawiły samochody przed domem, a miały przy sobie ważny i imienny dowód rejestracyjny pojazdu.

– Szkoda, że taki dzień jest tylko jeden raz w roku, mówili ci, którzy taki „bonus” od ZTM otrzymali. Zdecydowana jednak większość pasażerów chciałaby, aby komunikacja miejska była tańsza, chociażby na czas dokuczliwych objazdów. Wówczas – jak mówią – byłaby bardziej przyjazna mieszkańcom, a i kierowcy chętniej zostawiliby samochody na parkingu i wybrali tramwaj lub autobus.

Członkowie Stowarzyszenia „Tak dla Poznania” od miesiąca zbierają podpisy pod petycją w sprawie referendum, w którym poznaniacy mają m. in. zdecydować, czy opowiadają się za obniżeniem o 30 proc. cen biletów komunikacji miejskiej, która – nie tylko w opinii członków tego Stowarzyszenia – jest jedną z najdroższych w Polsce (tańsza jest np. w Warszawie). Ankieterzy zebrali już prawie 10 tysięcy podpisów (pozostało jeszcze około 40 tysięcy),a akcja ta, w której są też jeszcze dwa inne pytania dotyczące likwidacji straży miejskiej i likwidacji strefy płatnego parkowania – potrwa do 27 października.

 

Tekst i zdjęcia: Andrzej Świątek

 

 

Dodaj komentarz