Tramino pojedzie do Olsztyna


Jednak 15 tramwajów Tramino firmy Solaris będzie jeździć za dwa lata w Olsztynie. Wartość kontraktu to ponad 120 milionów złotych.

W czwartek, 22 sierpnia, rozstrzygnięty został przetarg na dostarczenie do tego miasta dwukierunkowych niskopodłogowych tramwajów. Po rozpatrzeniu przez komisję przetargową odwołania się dwóch firm od poprzedniej decyzji, firma Solaris wybrana została jako ta, która wyprodukuje dla Olsztyna tramwaje.

Bolechowski Solaris i bydgoska PESA wystosowały protest po tym, jak w pierwszym rozstrzygnięciu przetargu wygrało konsorcjum nowosądeckiego Newagu i poznańskiej firmy Modertrans. W odwołaniu konkurenci stwierdzili, że nie możliwe jest zbudowanie cichszego – od jeżdżących obecnie – najnowocześniejszych tramwajów.

Komisja przetargowa z początku nie uznała tych skarg, ale zdecydowała, że dostawcą będzie jednak Solaris (drugi z listy oferujący najkorzystniejsze warunki), bo konsorcjum Newagu i Modertransu nie wpłaciło wadium, które miało być gwarancją wywiązania się z wartej prawie 114 mln. złotych umowy.

Olsztyn to drugie miasto w Polsce, gdzie pojedzie Tramino. Od poznańskich będzie jednak różniło się tym, że będą to tramwaje dwukierunkowe. Solaris dostarczy też tramwaje do Niemiec: w przyszłym roku do Jeny, a rok później do Brunszwiku.

Pojazdy Solarisa znane są w Olsztynie. Jeżdżą tam w komunikacji miejskiej autobusy tej firmy. Nie wiadomo jeszcze jakiego koloru mają być olsztyńskie tramwaje, które do tego miasta powrócą po 55 latach nieobecności. Wśród mieszkańców prowadzony jest sondaż i nie wykluczone, że będą tam jeździły – podobnie jak w Poznaniu – zielone tramwaje, bo ten kolor, będący symbolem ekologii, jak i zielonych Mazur, ma sporą grupę zwolenników.

 

Tekst i zdjęcie: Andrzej Świątek

Dodaj komentarz