Toaleta przenośna konieczna podczas robót budowlanych


Zapewnienie pracownikom zaplecza socjalnego na budowie jest obowiązkiem pracodawcy. Najlepiej, jeżeli za stronę techniczną odpowiadać będzie wykonawca, który ma doświadczenie w załatwianiu takich spraw. W ramach tego zaplecza pracownicy muszą mieć możliwość skorzystania z toalety w ciągu dnia pracy. W miejscach, gdzie nie ma dostępu do stacjonarnych sanitariatów, optymalnym rozwiązaniem są toalety przenośne.

Przepisy dotyczące toalety na budowie

Kwestię toalety na budowie reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku, dotyczącym przepisów BHP. Rozporządzenie to określa także szczegółowe warunki sanitarne, jakie powinny być spełnione na placu budowy. Według tych zaleceń należy dobierać sanitariaty, które mają znaleźć się w miejscu budowy.

Toaleta powinna być usytuowana w odległości maksimum 75 metrów od miejsca pracy, jeżeli znajduje się ono wewnątrz obiektu, a najwięcej 125 metrów, jeżeli miejsce pracy jest na terenie otwartym. Toalety, które znajdują się w pomieszczeniach zamkniętych, muszą być podłączone do kanalizacji i spłukiwane bieżącą wodą, a na trzy toalety powinna przypadać co najmniej jedna umywalka. Minimalna liczba toalet na budowie wynosi jedna z pisuarem na 30 mężczyzn i jedna na 20 kobiet. Ponadto w toaletach damskich trzeba zapewnić pojemniki na odpady. Można zorganizować damsko – męskie kabiny WC, ale muszą one być zamykane. Dla zatrudnionych na budowie osób niepełnosprawnych należy zapewnić toalety dostosowane do ich potrzeb.

Toaleta ustawiona na budowie, jeżeli prace przebiegają na otwartej przestrzeni, nie musi być podłączona do kanalizacji, o ile prace nie trwają dłużej niż trzy miesiące. W tej sytuacji standardem stały się już toalety przenośne.

Jakie warunki powinny spełniać toalety przenośne?

Toaleta przenośna na budowie powinna odpowiadać wymaganiom wspomnianego rozporządzenia i posiadać:

– Bezodpływowe, szczelne zbiorniki na fekalia i wodę
– Sprawną wentylację dla wymiany powietrza i umożliwiającą pozbycie się przykrych zapachów
– Oświetlenie LED
– Drzwi zamykane na blokadę wewnętrzną, zapewniającą intymność korzystającemu
– Papier toaletowy, ręczniki papierowe
– Umywalkę i dozownik mydła.

Toalety przenośne powinny być wystarczająco przestronne, aby zapewnić komfort korzystania, ponadto muszą być utrzymane w należytej czystości. Czyszczenie i opróżnianie wykonuje firma asenizacyjna w ustalonych drogą umowy odstępach czasowych.

Oprócz spełnienia powyższych warunków, toaleta przenośna powinna być bezpieczna – wykonana z trwałego tworzywa sztucznego, odpornego na mechaniczne uszkodzenia i warunki atmosferyczne, mocno osadzona na podłożu, z antypoślizgową podłogą. Niektóre toalety przenośne posiadają w drzwiach od zewnętrznej strony wskaźnik „wolne – zajęte” (kolor zielony i czerwony), połączony z blokadą od wewnątrz. W innych zamontowane jest lusterko nad umywalką.

W Poznaniu usługi wypożyczania toalet przenośnych prowadzi firma WC Skip – https://wcskip.pl/. Opłata liczona jest tylko za liczbę dni, natomiast dowóz, rozładunek, ustawienie i odbiór wliczone są w usługę. W czasie trwania umowy firma prowadzi profesjonalny serwis toalet.

Jeżeli nie ma toalety na budowie

Zapewnienie toalety dla pracowników jest obowiązkiem inwestora, dlatego brak tego przybytku jest podstawą powiadomienia Państwowej Inspekcji Pracy. Może to zrobić każdy bez wyjątku pracownik, a na życzenie pozostanie anonimowy – Inspekcja nie powiadomi pracodawcy, kto dokonał zgłoszenia. Podobnie zgłosić do PIP można fakt nietrzymania toalety w czystości, wskutek czego korzystanie z niej staje się problematyczne lub wręcz niemożliwe.

W art. 283 § 1 kodeksu pracy czytamy: Kto, będąc odpowiedzialnym za stan bezpieczeństwa i higieny pracy albo kierując pracownikami lub innymi osobami fizycznymi, nie przestrzega przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł. Zatem zaniedbanie obowiązku zapewnienia pracownikom toalety może drogo kosztować. Na pewno w ostatecznym rozrachunku taniej wypadnie opłacenie wypożyczenia toalet przenośnych.

Materiał partnera

 

Dodaj komentarz