Szybka pożyczka – czym jest, kto udziela?


Szybka pożyczka bywa naprawdę pomocnym wsparciem finansowym, kiedy „na już” potrzebujesz pieniędzy. Wokół tego produktu jest jednak sporo mitów. Dziś się z nimi rozprawiamy! Zobacz, czy szybka pożyczka jest dla każdego, jak wpływa na zdolność kredytową i co ma wspólnego z wpisami do baz dłużników.

Szybka pożyczka: najważniejsze informacje

Szybka pożyczka polega na tym, że na stronie wybranej firmy pożyczkowej składasz wniosek o finansowanie. Całkowicie online potwierdzasz swoją tożsamość, podpisujesz umowę, a pożyczkodawca wypłaca Ci środki.

Określenie szybka pożyczka nie wzięło się jednak znikąd. Wnioski są rozpatrywane nawet w ciągu kilku godzin, więc pieniądze na swoim koncie będziesz mieć szybciej niż gdybyś zdecydował się wnioskować o kredyt gotówkowy w banku.

W ramach szybkiej pożyczki można pożyczyć od 100 zł do nawet kilkunastu tysięcy złotych. W zależności od typu produktu pożyczoną sumę trzeba oddać jednorazowo (np. po 30 czy 60 dniach) albo w ratach. W tym drugim przypadku okres spłaty może sięgać nawet kilku lat.

Czy szybka pożyczka jest dla każdego?

Szybka pożyczka jest dla każdego, kto ma z czego ją spłacać. Jeżeli więc masz regularne dochody i nawet przy Twoich obecnych zobowiązaniach masz z czego oddać kolejną ratę, to śmiało możesz wnioskować o takie finansowanie.

Pamiętaj jednak, że w ramach szybkiej pożyczki relatywnie łatwo można pożyczyć pieniądze, co może nieść za sobą niebezpieczeństwo nadmiernego korzystania z tego typu produktów. A to z kolei może prowadzić do wpadnięcia w spiralę długów. Dlatego, zanim złożysz wniosek, przeanalizuj, na jaki cel potrzebujesz środków oraz jaka kwota Cię interesuje. Dodatkowo sprawdź, ile wyniesie rata i czy dasz radę oddać ją w terminie.

Kiedy szybka pożyczka to dobre rozwiązanie?

Szybka pożyczka sprawdzi się wtedy, gdy wypadł Ci pilny wydatek, który musisz od razu uregulować, np. cieknie Ci pralka, upływa termin zapłaty za wycieczkę szkolną Twojego dziecka, musisz wykupić receptę czy zapłacić za wymianę akumulatora w aucie.

Trzeba uważać z braniem szybkich pożyczek na zachcianki, czyli na przedmioty, które bardzo chcesz mieć, ale nie do końca są Ci potrzebne. Oczywiście nie ma nic złego w sfinansowaniu w ten sposób np. telewizora, szczególnie gdy trafi się korzystna promocja. Trzeba jednak pamiętać, aby nie robić tego za często i zawsze myśleć o tym, że spłata to Twój finansowy obowiązek.

Szybka pożyczka a wpisy w bazach dłużników

Często osoby, które nigdy wcześniej nie brały szybkiej pożyczki, obawiają się, że skończy się to wpisaniem ich do baz dłużników. Nie dzieje się to oczywiście automatycznie. Jeżeli terminowo będziesz spłacać raty, to nic takiego Cię nie spotka.

Możesz trafić do rejestru dłużników, ale tylko wtedy, gdy są ku temu przesłanki, czyli masz znaczące opóźnienia w spłacie swoich zobowiązań. Musisz mieć świadomość, że do bazy możesz trafić nie tylko przez szybką pożyczkę, ale też wtedy, gdy nie regulujesz w terminie rat kredytu gotówkowego, limitu w koncie, a nawet domowych rachunków.

Szybka pożyczka a zdolność kredytowa

Musimy zerwać jeszcze z jednym z mitem. Rozsądnie brane szybkie pożyczki nie obniżają zdolności kredytowej. Co to oznacza? Jeżeli masz regularne dochody, raz na jakiś czas korzystasz ze wsparcia firmy pożyczkowej, a zobowiązanie oddajesz w terminie, to nie ma to wpływu na Twoją przyszłą szansę na kredyt w banku.

Problemy zaczynają się wtedy, kiedy na koncie masz kilka szybkich pożyczek do spłaty albo spóźniasz się z regulowaniem rat. Wtedy rzeczywiście obniża to zdolność kredytową.

Czy szybka pożyczka jest dla osób bezrobotnych?

Aby uzyskać jakikolwiek produkt kredytowy, trzeba mieć go z czego spłacać. Podobnie jest z szybką pożyczką. Jeżeli nie masz stabilnych dochodów o odpowiedniej wysokości, które pozwolą Ci bez problemu regulować raty, to musisz liczyć się z odmową nawet ze strony firmy pożyczkowej.

Warto jednak pamiętać, że aby uzyskać szybką pożyczkę, nie trzeba koniecznie być zatrudnionym na umowę o pracę. Wystarczy umowa zlecenie, umowa o dzieło, emerytura czy renta.

Jak złożyć wniosek o szybką pożyczkę?

Aby złożyć wniosek o szybką pożyczkę, wystarczy wejść na stronę internetową wybranej firmy pożyczkowej. Swoją aplikację musisz uzupełnić swoimi danymi osobowymi oraz dochodowymi i na podstawie tych informacji, weryfikacji w Biurze Informacji Kredytowej i biurach informacji gospodarczej pożyczkodawca wydaje decyzję. Jeżeli będzie pozytywna, to na Twoje konto bankowe trafią pożyczone środki.

Dodaj komentarz