Szamotulskie hafty w pobiedziskiej bibliotece


Już w najbliższy czwartek o godz. 16:00 w pobiedziskiej Bibliostacji odbędą się warsztaty haftowania na tiulu. Poprowadzi je artystka ludowa z Szamotuł, która zaprezentuje swoje hafty i podpowie, jak je wykonać.

Zespół Pieśni i Tańca „Wiwaty”

– Zapraszamy na zajęcia wszystkie panie, którym haft nie jest obcy – mówi Andrzej Horbik, kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Wiwaty”, pomysłodawca tego wydarzenia.
Czepki, kryzy i bandy przyozdobione haftami wzbogacą garderobę Zespołu Pieśni i Tańca „Wiwaty”.
– Dzięki temu panie tańczące w naszym zespole będą piękniej wyglądały, a cała grupa będzie prezentowała się jeszcze wiarygodniej. To ważne, ponieważ w czasie festiwali jury ocenia również stroje – dodaje Andrzej Horbik.
Jak przekonaliśmy się w ostatnich dniach Zespół Pieśni i Tańca „Wiwaty” jest wysoko oceniany na imprezach ogólnopolskich.
Występując we Włocławku w ramach XI Festiwalu Zespołów Folklorystycznych „O kujawski wianek”, wytańczyli i wyśpiewali pierwsze miejsce. Zaprezentowali tam tańce i przyśpiewki krakowiaków wschodnich.
– Do tego festiwalu przygotowywaliśmy się bardzo starannie. Spędziliśmy kilka dni na warsztatach w Stęszewku, gdzie intensywnie ćwiczyliśmy. We Włocławku młodzież stanęła na wysokości zadania, co Jury doceniło – mówi Andrzej Horbik.
Zespół otrzymał Kujawski Wianek, puchar, nagrodę finansową, a także propozycję udziału w projekcie polegającym na promowaniu tańców ludowych w szkołach rolniczych.
– Organizatorzy festiwalu zaprosili wszystkich uczestników do Skarbnicy Fajansu. To nowa placówka multimedialna, w której można nie tylko poznać wzory, jakimi zdobiono kiedyś wyroby ceramiczne, ale też samemu spróbować jak zdobić talerzyki, czajniczki filiżanki – dodaje Andrzej Horbik.

Fot. Materiały prasowe

 

Dodaj komentarz