Styl skandynawski w małym salonie – jak urządzić modne wnętrze?


Styl skandynawski należy obecnie do najchętniej wybieranych rozwiązań aranżacyjnych do domowych wnętrz. Pozwala bowiem stworzyć funkcjonalne i piękne przestrzenie, zapewniające optymalne warunki do codziennego życia.

Okazuje się, że tego typu rozwiązania sprawdzają się nawet w niewielkich pomieszczeniach. Bez większego trudu da się na przykład zaaranżować mały salon w stylu skandynawskim. O czym warto pamiętać i jakie wyposażenie wykorzystać, by uzyskać optymalny rezultat? O tym napiszemy w dalszej części tekstu.

Aranżacje skandynawskie w małym salonie – mniej znaczy więcej

Nurt skandynawski zalicza się do rozwiązań minimalistycznych, w których stawia się na surową prostotę i ograniczenie elementów do zupełnego minimum – oczywiście przy zachowaniu wygody i funkcjonalności przestrzeni. Jest to zatem styl wręcz idealny w aranżowaniu niewielkich przestrzeni. W tym przypadku bowiem złota zasada modernizmu – mniej znaczy więcej – sprawdza się wprost świetnie.

W skandynawskich salonach stawia się na proste meble oraz niewielką liczbę dodatków. Przydają się ascetyczne, ale pojemne szafy, komody i schowki. Niekiedy warto nawet rozważyć wykorzystanie ogrzewania podłogowego, dzięki któremu odzyskuje się nieco miejsca oraz zwiększa się ustawność przestrzeni. Energooszczędne i praktyczne produkty tego typu można znaleźć choćby na stronie: Econovli.pl.

Mały salon zdecydowanie potrafi być przytulny i wygodny, trzeba jednak przemyśleć go w najdrobniejszych szczegółach oraz zaplanować rozmieszczenie każdego elementu.

Meble wielofunkcyjne i pojemne wyposażenie do salonu

W niewielkich salonach muszą oczywiście znaleźć się meble. Można ustawić sofę albo zamiast niej zdecydować się na mniejsze fotele i pufy do salonu, które zapewniają komfort siedzenia, ale zajmują zdecydowanie mniej miejsca.

Do przechowywania rozmaitych przedmiotów przydają się pojemne szafy skandynawskie. Jeśli jest taka szansa, warto umieścić je w niszach i wnękach. Można również zdecydować się na modele wyposażone w drzwi przesuwne, które ułatwiają korzystanie z ciasnej przestrzeni.

Odpowiednie dobranie kolorów – nowoczesny salon skandynawski

W aranżacjach skandynawskich najczęściej dominują stonowane kolory – szarości, beże, przełamane bielą i zazwyczaj jedną kontrastową barwą (np. odcieniami żółcieni lub błękitu).

Jeśli salon nie zalicza się do największych, najlepiej postawić na jasne barwy, które optycznie powiększą pomieszczenie i sprawią, że pokój dzienny wyda się bardziej przestronny.

Odpowiednio dobrane kolory potrafią nawet ocieplić salon. Warto łączyć wspomniane wcześniej barwy z wyposażeniem wykonanym z drewna w naturalnym, jasnym kolorze. Może to być na przykład praktyczny stolik kawowy albo prosta szafa, jak te dostępne na stronie: iHome24.pl.

Mały salon w stylu skandynawskim – sposób na piękne wnętrze

Nawet w małym salonie warto wykorzystać piękne dodatki, które budują klimat i dekorują przestrzeń do rekreacji. Jeśli nie dysponuje się dużym metrażem, warto zdecydować się na piękne tekstylia (poduszki i koce) na fotelach i sofie, a także na ozdoby zawieszane wprost na ścianach. Mogą to być plakaty lub obrazy. Ciekawym rozwiązaniem są lustra, które optycznie powiększają przestrzeń.

Wszystkie elementy powinny ze sobą współgrać pod względem stylu i kolorystyki, by stworzyć miejsce, w którym każdy domownik będzie mógł wypocząć. W końcu właśnie do tego powinien służyć perfekcyjnie zaplanowany salon – bez względu na to, ile ma metrów kwadratowych.

Dodaj komentarz