STUKOT ’56 – dla pamięci Poznańskiego Czerwca


Nagrodą jest statuetka, wzorowana na oryginalnych robotniczych chodakach – okulokach. Została zaprojektowana i wykonana przez poznańskiego artystę rzeźbiarza, Romana Kosmalę. Statuetki zostaną wręczone podczas uroczystej gali, która odbędzie się 27 czerwca o godz. 19:30 w „Iglicy” Międzynarodowych Targów Poznańskich.

– 28 czerwca 1956 r. trwały akurat Międzynarodowe Targi Poznańskie. Jak zawsze przyjechało na nie wielu dziennikarzy z zagranicy. Idący do centrum robotnicy weszli na targi. Ich zdjęcia, z zakrwawioną flagą, obiegły potem cały świat i już nie udało się władzy ludowej wmówić Polakom, że do niczego nie doszło – mówi Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP. – W tamtych latach byliśmy dla Polaków oknem na świat, teraz przez to okno Polacy mogli wykrzyczeć światu, co się dzieje w Poznaniu.

Organizatorem konkursu jest Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, a partnerami: Miasto Poznań, Grupa MTP, H.Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych, Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich. MTP/AW

Fot. Hieronim Dymalski

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz