STUKOT ’56 – dla pamięci Poznańskiego Czerwca


W tym roku w stolicy Wielkopolski po raz pierwszy będą wręczone statuetki STUKOT ’56. W przeddzień rocznicy Poznańskiego Czerwca zostaną nimi uhonorowane osoby, świadczące swoimi dokonaniami o wartościach, w imię których protestowano w 1956 roku.

Nazwa nowej nagrody – STUKOT „56 – nawiązuje do stukotu drewniaków o bruk, który towarzyszył tłumowi robotników poznańskich fabryk i zakładów pracy w milczeniu maszerujących do centrum Poznania. Właśnie „stukotem dla współczesnych” mają być jej laureaci i laureatki. STUKOT ’56 otrzymają osoby lub instytucje, które swoimi dokonaniami świadczą o wartościach Poznańskiego Czerwca 1956 roku i urzeczywistniają je w naszych czasach.

– Cieszę się, że przy okazji kolejnej rocznicy Czarnego Czwartku możemy w tak piękny sposób odwołać się do haseł, jakie nieśli na transparentach robotnicy, byli gotowi oddać za nie swoje życie – mówi Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. – Poprzez ustanowienie takiej nagrody, którą jest statuetka w kształcie okuloka, poszukujemy osób, instytucji, fundacji i stowarzyszeń, które współcześnie swoimi działaniami i dokonaniami świadczą o nieprzemijalności wartości Poznańskiego Czerwca 1956 roku, urzeczywistniając je w naszych czasach. Nowoczesne świętowanie to już nie tylko kwiaty, znicze i przemówienie, choć też bardzo cenne, ale także poszukiwania współczesnych odniesień i percepcji tak ważnej dla nas, dla naszej Ojczyzny historii – dodaje.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz