Studia w Poznaniu. Jakie atrakcje dla studentów oferuje miasto Poznań?


Co roku na studia w stolicy Wielkopolski decydują się tysiące młodych osób. Nic dziwnego – Poznań to jedno z najnowocześniejszych miast w Polsce, o wyjątkowym klimacie, bogatej ofercie gastronomicznej, kulturalnej i rozrywkowej, a w dodatku – będące ważnym ośrodkiem akademickim na terenie kraju.

Gdzie studiować w Poznaniu?

W stolicy województwa wielkopolskiego funkcjonuje łącznie kilkadziesiąt uczelni publicznych i niepublicznych o różnym profilu, dzięki czemu każdy może znaleźć odpowiedni dla siebie kierunek. Warto zwrócić również uwagę na fakt, że wiele z tych uczelni – w tym m.in. Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu – umożliwiają studiowanie na nietypowych specjalnościach, których program przygotowano z myślą o potrzebach pracodawców i rynku pracy. Ukończenie nauki na takiej specjalności może zatem pomóc w szybszym znalezieniu dobrze płatnej pracy w wymarzonej branży. Z ofertą WSB można zapoznać się na stronie https://www.wsb.pl/poznan/.

W Poznaniu wciąż taniej niż w innych dużych miastach

W porównaniu do największych ośrodków akademickich w kraju, koszty życia w Poznaniu są nieco niższe. Najlepiej świadczy o tym cena najmu mieszkania – wynajem często pochłania lwią część studenckiego budżetu. Koszt wynajęcia kawalerki w Poznaniu w grudniu 2021 r. wyniósł średnio 1530 zł, podczas gdy w Gdańsku – 1913 zł, Wrocławiu – 1878 zł, Krakowie – 1695 zł, a w Warszawie – aż 2110 zł. Warto również pamiętać, że student może też wynająć pojedynczy pokój w mieszkaniu na wynajem (koszt kilkuset złotych) lub pokój w akademiku (koszt od 350 do 800 zł, w zależności od liczby współlokatorów).

Życie studenckie w Poznaniu: liczne tereny rekreacyjne, bogata oferta kulturalna i rozrywkowa

Młode osoby, które zdecydują się na studia w Poznaniu i przeprowadzkę do tego miasta z pewnością nie będą się nudzić. Miłośnicy spacerów pokochają wycieczki na Ostrów Tumski i nad Jezioro Maltańskie; w Poznaniu znajduje się również wiele parków i terenów zielonych (m.in. park Cytadela, park Wilson, park Sołacki czy Stawy Sołackie).

Oferta kulturalna miasta również jest atrakcyjna- w stolicy Wielkopolski funkcjonuje wiele kin (w tym m.in. najstarsze w Poznaniu kino kulturalne Muza, Dyskusyjny Klub Filmowy Kamera czy Charlie Monroe Kino Malta – oferujące ciekawe zniżki dla studentów) i teatrów (m.in. Teatr Wielki, Teatr Strefa Ciszy, Polski Teatr Tańca czy Filharmonia Poznańska). W trakcie roku w mieście odbywają się również liczne festiwale i wydarzenia, takie jak, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta, Enea Spring Break czy Jarmark Świętojański. Hucznie obchodzony jest również Dzień Świętego Marcina – połączony z uroczystościami 11 listopada.

Dużą popularnością w Poznaniu cieszą się również liczne kluby – najchętniej odwiedzane są klub Pod Minogą, Blue Note, Czekolada, 8 Bitów czy SQ.

Osoby, które zdecydują się na studiowanie w stolicy Wielkopolski, z pewnością nie będą zatem zawiedzione ofertą rozrywkową, kulturalną i edukacyjną miasta.

 

Dodaj komentarz