Teatr Muzyczny w Poznaniu ogłasza przetarg na generalnego wykonawcę swojej nowej siedziby. Będzie to największy w kraju obiekt tego typu z widownią na blisko 1200 osób i nowoczesną sceną. To także pierwszy w powojennej historii stolicy Wielkopolski teatr wybudowany od podstaw. W pobliżu budynku może również powstać zasilany retencjonowaną wodą Park Wody i Muzyki.
– To kolejny krok w kierunku realizacji tak wyczekiwanej przez poznaniaków, a także mieszkańców regionu inwestycji. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już w 2026 roku Poznań będzie mógł się poszczycić jednym z najnowocześniejszych teatrów muzycznych w Europie i największym w Polsce. Jestem przekonany, że nowa siedziba pozwoli na dalszy rozwój instytucji i otworzy przed nią zupełnie nowe możliwości. Dużym atutem będzie także reprezentacyjna lokalizacja w centrum miasta przy ul. Święty Marcin – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Przetarg na nową siedzibę Teatru Muzycznego u zbiegu ulic Święty Marcin i Skośnej zostanie rozpisany w formule doprojektuj i wybuduj, a przedmiotem będzie budynek wraz z zagospodarowaniem otoczenia. Projekt wykonawczy musi uwzględniać koncepcję i projekt budowlany autorstwa Atelier Loegler Architekci.
Będzie to największy teatr muzyczny w Polsce o łącznej kubaturze 170 tys. metrów sześciennych, z salą główną (widownia na blisko 1200 miejsc), salą kameralną (ponad 300 miejsc) z możliwością aranżacji, przestrzenią koncertową (150 miejsc), foyer oraz restauracją z salą bankietową. Wszystko to na terenie o powierzchni ponad 6 tys. metrów kwadratowych.
Nowoczesna, przestrzenna scena główna pozwoli na realizację spektakli z większym rozmachem m.in. dzięki szybkim, dwupoziomowym zapadniom, głębokim kulisom i obrotowej scenie. Oprócz części ogólnodostępnej powstanie obszerne zaplecze z pomieszczeniami niezbędnymi do przygotowania spektaklu: garderobami, charakteryzatornią, salami prób, studiem nagraniowym, warsztatami (m.in. krawieckim, butaforskim, charakteryzatorskim), biblioteką nut, biurami i magazynami.