Średniowieczne życie dworskie w grodzie w Gieczu


Tradycyjnie już w pierwszą niedzielę miesiąca 5 sierpnia o godz. 14 w Rezerwacie Archeologicznym w Gieczu na tzw. Grodziszczku odbędzie się kolejne w tym roku spotkanie z cyklu Niedziela w muzeum.

Rodziny z dziećmi oraz turystów indywidualnych chcących w ciekawy sposób spędzić letnie, niedzielne popołudnie pracownicy Rezerwatu Archeologicznego w Gieczu zapraszają 5 sierpnia na Grodziszczko. Tym razem w ramach spotkania pt. Sztuka średniowiecza będzie można doświadczyć uroków barwnego życia dworskiego na średniowiecznym grodzie. Barwy, smaki i warunki życia dworskiego w czasach średniowiecza przybliżą uczestnikom różne gry i zabawy oraz warsztaty tańca prowadzone przez Annę Kontor z  Domu Bretanii w Poznaniu. Kulminacją niedzielnego spotkania będzie zdobywanie zamku, po którym z rąk księcia chłopcy dostąpią zaszczytu pasowania na rycerzy, a dziewczynki mianowania na damy dworu. Spotkanie, w którym udział jest bezpłatny, zakończy ognisko oraz dworska uczta wydana przez księcia dla wszystkich przybyłych gości.

Do tej pory w Rezerwacie Archeologicznym Gieczu w ramach serii spotkań Niedziela w muzeum  odbyły się: Niedziela archeologiczna, Postrzyżyny słowiańskie,  Gdzie jest kwiat paproci? oraz Bajkowa niedziela. Kolejne spotkania odbędą się we wrześniu – Święto plonów, październiku – Śladami „Starej Baśni” i w listopadzie – Dziady. Cykl spotkań zakończą w grudniu Gody, czyli obchody starego słowiańskiego święta związanego z przesileniem słonecznym i początkiem nowego roku. Dodatkowe informacje na temat Niedziel w muzeum można uzyskać dzwoniąc pod numer 61 285 92 22 lub pisząc na adres e-mailowy: promocja@giecz.pl.

Organizacja tegorocznych spotkań na piastowskim grodzie w Gieczu jest możliwa dzięki  dotacji przyznanej MPP na Lednicy przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie Światowid w ramach działania 4.1/413 – Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju.

Opr. Andrzej Świątek

Dodaj komentarz