Skuteczne zarządzanie najmem. Jak odpowiednio przygotować lokal do wynajęcia?


Zdobycie mieszkania i wyłożenie na nie środków to zaledwie pierwszy z kroków, jaki podejmuje się na drodze do uzyskania pasywnego przychodu z tytułu najmu. Choć największy wkład finansowy ma się już za sobą, to nadal konieczne będzie przygotowanie lokalu do standardu oczekiwanego przez najemców. Jak ugryźć ten temat?

Jak z większością tak skomplikowanych procesów, możliwe jest wynajęcie specjalistów, którzy w naszym imieniu zajmą się przygotowaniem mieszkania. W zakres ich obowiązków wejdzie przygotowanie lokalu, znalezienie najemcy, a potem także zarządzanie mieszkaniem podczas obowiązywania umowy najmu. Jeśli szukasz podmiotu, który w pełni ogarnie zarządzanie najmem, Poznań stanie się idealną przestrzenią do poszukiwań.

Dlaczego warto skorzystać z usług firmy zarządzającej wynajmem?

Taka współpraca zdejmuje z barków osoby posiadającej mieszkanie ogromny ciężar, jakim jest samodzielne zarządzanie lokalem. To dosyć spore obciążenie, szczególnie dla osób, które traktują wynajem jako dodatkową formę zarobku, ale nie jedyną. Obowiązki idące za podpisaniem umowy najmu mieszkania mogą wymagać zwyczajnie za dużo czasu.

Dlatego zalecamy porozumienie się z firmami wyspecjalizowanymi tego typu usługach, bo za ich pomocą każdy z procesów stanie się prostszy. Za mniej-więcej 10-15% czynszu właściciel właściwie może przestać przejmować się mieszkaniem, a obowiązki przekazane są na pośrednika. Taki układ działa także wtedy, gdy mieszkanie nie posiada w danym momencie lokatora. Wówczas specjaliści zajmują się wyszukaniem odpowiednich kandydatów i zaprezentowaniem im oferty.

Wachlarz usług dobrej firmy zajmującej się pośredniczeniem w najmowaniu mieszkania nie kończy się wyłącznie na gospodarowaniu lokalem. Taki usługodawca zajmuje się także pokonywaniem wszelkich trudności związanych z usterkami, rozliczaniem płatności, pilnowaniem porządku, a także (w przypadku najlepszych specjalistów) wszczynaniem czynności windykacyjnych.

Dokładny proces zarządzania najmem

Zarządzanie najmem wcale nie jest zadaniem krótkotrwałym, a zajmowanie się nim z doskoku może być dodatkowo obciążające. Profesjonaliści zajmują się tym w imieniu właścicieli już od pierwszych etapów przygotowania lokalu takich jak spisanie liczników, obfotografowanie mieszkania i wystawienie oferty.

Następnie takie ogłoszenie odpowiednio promuje się za pomocą konwencjonalnych metod reklamowych, a po znalezieniu odpowiedniego najemcy, pośrednik zajmie się spisaniem umowy. To kolejny z plusów korzystania z takich usług. W końcu zyskuje się dzięki temu dostęp do sprawnie napisanych dokumentów chroniących właściciela przed oszustwami i wykorzystaniem kruczków. Takie benefity wynikają jednak bezpośrednio z ogromnego doświadczenia i „bojowego przetarcia” specjalistów, którzy przez lata rozwiązywali już niezliczone problemy z najemcami.

Ostrożność w biznesie to podstawa, dlatego wspomniany procent od czynszu wydaje się być wybitnie niską ceną za spokojne prowadzenie takiej działalności. Zyskuje się w ten sposób bowiem stabilność i pewność w działaniach.

Dodaj komentarz