Są już rozjazdy na Głogowskiej


W ulicy Głogowskiej (w sąsiedztwie Dworca Zachodniego) wbudowane zostały już tramwajowe rozjazdy.

Tam krzyżować się będą trasy tramwajów, które pojadą linią PST koło dworca i dalej pod mostem Dworcowym, Kaponierą i mostem Teatralnym w stronę Piątkowa oraz linie zwykłe, kursujące z Łazarza ulicą Roosevelta i w stronę centrum miasta. Podobne prace przy budowie rozjazdów prowadzone są przy ulicy Roosevelta i Poznańskiej.

Wraz z przebudową torów na ulicy Głogowskiej wykonywane są prace instalacyjne. Jezdnia zwężona została po obu stronach, a nawet na kilkudziesięciometrowym odcinku (w stronę Łazarza) zamknięte zostały oba pasy ruchu i samochody jadą wzdłuż torowiska tramwajowego. Z tego wjazdu korzystają przede wszystkim autobusy linii T5, które do końca sierpnia w ulicy Głogowskiej  – na odcinku od Bukowskiej do Hetmańskiej – zastępują tramwaje, a od soboty ich trasa wydłuży się do pętli tramwajowej na Górczynie. W tym dniu bowiem kursowanie linii 8 i 15 zostanie skrócone do zajezdni Głogowska. Już w jej sąsiedztwie zbudowane zostały przystanki dla pasażerów, by mogli korzystać z wyjeżdżających z zajezdni tramwajów. Wydłużenie trasy autobusów T5 do Dworca Poznań- Górczyn związane jest z remontem wschodniej nitki wiaduktu. Jego budowa potrwać ma rok. Prace budowlane nie mogłyby być prowadzone, ponieważ trasa tramwajowa poprowadzona jest w bliskim sąsiedztwie wiaduktu, a przystanek tramwaju znajduje się nawet pod jego przęsłami. Stąd zamknięcie na tym odcinku trasy tramwajowej i zastąpienie jej autobusami T5 było konieczne.

Od września tramwaje mają powrócić na Łazarz. Nie oznacza to, że już kilka linii pojedzie stąd nową trasą PST. Ta oddana ma być do użytku z początkiem stycznia przyszłego roku.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Świątek

Dodaj komentarz