Mieszkanie dla Młodych w okolicy


Początek roku 2014 przyniósł spore zmiany na rynku nieruchomości – wprowadzono m.in. program „Mieszkanie dla Młodych” obejmujący mieszkania i domy z rynku pierwotnego. Rządowe dofinansowanie to nie tylko przywilej, ale i szereg wyznaczników zarówno dla nabywców, jak i dla deweloperów. Jak przygotowała się do tego Wielkopolska?

Mieszkanie dla Młodych to rządowy program dopłat do kredytów hipotecznych, obowiązujący od 1 stycznia 2014 r. W ramach niego kupujący mieszkanie mogą liczyć na dofinansowanie wkładu własnego. Jednak, aby skorzystać z preferencyjnych warunków, trzeba spełnić kilka kryteriów. W pierwszej kolejności należy pamiętać o tym, że MdM obejmuje wyłącznie nieruchomości z rynku pierwotnego. Co jeszcze? Kolejnym czynnikiem pozwalającym na skorzystanie z dotacji jest wiek – osoba ubiegająca się o wsparcie finansowe nie może przekraczać 35 lat. Ograniczenie dotyczy zarówno singli, jak i małżeństw – w tym przypadku decyduje wiek młodszego małżonka. Z programu wykluczeni są posiadacze nieruchomości, nawet jeśli aktualnie nie są już ich właścicielami. Ściśle wyznaczone są także parametry dotyczące nabywanego lokalu – powierzchnia mieszkania nie może przekraczać 75 m2, a w przypadku domów może ona wynosić maksymalnie 100 m2. Jeśli nabywca „M” wychowuje minimum troje dzieci, wtedy wielkość metrażu odpowiednio zwiększa się do poziomu 85 i 110 m2. Istotna jest także cena – nie może być ona wyższa od wskazanej przez rząd stawki za m2 dla danej lokalizacji.

MdM w Wielkopolsce

Limit cenowy dla lokum nabywanego w Poznaniu przewidziano na kwotę 5604,50 zł/m2. To niemal o 1000 zł więcej niż w sąsiadujących ze stolicą województwa gminach: Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kórnik, Luboń, Mosina, Rokietnica, Suchy Las, Swarzędz czy Tarnowo Podgórne. Na pozostałym obszarze Wielkopolski maksymalna stawka dofinansowywanego mieszkania wynosi 3866,50 zł/m2.

Jak wynika z analizy portalu dopoznania.pl prawie 20% wielkopolskich deweloperów oddało do użytku inwestycje z mieszkaniami lub domami odpowiadającymi założeniom Mieszkania dla Młodych. Wymagania programu spełniają oferty 15% prezentowanych inwestycji z mieszkaniami oraz 5% inwestycji z ofertami domów. Bardziej szczegółowe dane przedstawiono na poniższych wykresach. Analizując wielkopolski rynek pierwotny pod kątem spełniania kryteriów programu przez oferty konkretnych nieruchomości prezentowanych w dopoznania.pl, można zauważyć, że do dofinansowania kwalifikuje się 15% spośród wszystkich dostępnych mieszkań i 22% domów:

wykres1

Udział ofert (mieszkania) objętych programem MdM na wielkopolskim rynku pierwotnym.

 

Udział ofert (domy) objętych programem MdM na wielkopolskim rynku pierwotnym.

Udział ofert (domy) objętych programem MdM na wielkopolskim rynku pierwotnym.

Największą liczbą dostępnych lokali spełniających rządowe kryteria dysponują aktualnie poniższe inwestycje:

wykres3

wykres4

Inwestycje z największą liczbą ofert domów MdM.

 

Najpopularniejsze lokalizacje z MdM w Poznaniu

Wiele ofert spełniających kryteria programu Mieszkanie dla Młodych znajduje się na Podolanach – w tej części miasta można znaleźć ponad 200 takich nieruchomości m.in. w takich inwestycjach, jak Reduta Nowe Podolany (EKONBUD-FADOM), Osiedle Podolany (PRYZMA Developer) czy Osiedle Podolany (GGW Development). Najwięcej dostępnych lokali jest w pierwszych dwóch inwestycjach – począwszy od niespełna 30-metrowych kawalerek, a skończywszy na przestronnych ponad 70-metrowych, 4-pokojowych „M”.

Reduta Nowe Podolany, EKONBUD-FADOM

Reduta Nowe Podolany, EKONBUD-FADOM

Drugą z poznańskich dzielnic z szerokim wachlarzem mieszkań spełniających kryteria MdM jest Piątkowo. W serwisie dopoznania.pl w tej lokalizacji znaleźć można kilkadziesiąt mieszkań kwalifikujących się do dofinansowania. Są to m.in. 2- i 3-pokojowe mieszkania w kompleksie Oaza Piątkowo (J.W. Construction) i 60–75-metrowe lokale na osiedlu Piątkowo Park (TRUST).

Piątkowo_Park_Trust

Piątkowo Park, TRUST

Kilkadziesiąt wolnych mieszkań kwalifikujących się do dofinansowania można znaleźć na Wildzie. To tutaj zlokalizowane zostały takie inwestycje, jak np. Pod Platanami (WECHTA), w której ciągle jest dostępnych blisko 30 lokali, czy Dębowy Skwer (ASMA Nieruchomości), posiadający w swojej ofercie przestronne 50- i 60-metrowe mieszkania.

Pod Platanami - Wechta

Pod Platanami, WECHTA

Spółka Family House rozpoczęła proces rezerwacji mieszkań w wielorodzinnym budynku KORALIK, który powstanie przy ul. Czeremchowej na poznańskim Dębcu. W inwestycji powstanie 77 mieszkań, których cena w programie Mieszkanie dla Młodych rozpoczyna się już od 3680 zł netto/m2. Więcej na ten temat czytaj tutaj.

W KORALIKU powstanie 77 mieszkań

W KORALIKU powstanie 77 mieszkań. FAMILY HOUSE

Inwestycje mieszkaniowe spełniające wymogi MdM wybudowano także pod Poznaniem, z myślą o wszystkich, którzy marzą o spokoju i kojącej ciszy, a zarazem chcą być na tyle blisko, aby móc korzystać z uroków wielkiego miasta. Mieszkania objęte MdM można znaleźć m.in. w Swarzędzu: Swarzędz Południe II i Swarzędz Południe IV (AGROBEX). W ofercie dostępne są 50-metrowe 2- i 3-pokojowe lokale w bardzo korzystnych cenach.

Swarzędz_Południe_AGROBEX

Swarzędz Południe IV, AGROBEX

Nieco dalej, bo w Dąbrówce, mieszkańcy ceniący nowoczesną architekturę połączoną z kameralnością, znajdą swoje „M” na Rycerskiej (Nickel Development). W ofercie osiedla 15 sześciolokalowych budynków wciąż znajdują się przestronne 3-pokojowe mieszkania zgodne z wymaganiami programu.

Dąbrówka_Rycerska_Nickel_Development

Rycerska, Nickel Development

Wymogi rządowego programu Mieszkanie dla Młodych spełniają także wszystkie mieszkania w ofercie Osiedla Leśnego IV etap III w Czapurach oferowane przez Family House – więcej na temat tej inwestycji czytaj tutaj.

Czapury 10

Mieszkania w Czapurach na Osiedlu Leśnym.  FAMILY HOUSE

 

A może własny dom?

Program Mieszkanie dla Młodych obejmuje również domy zlokalizowane najczęściej na podmiejskich terenach. W podpoznańskim Błażejewie wybudowano osiedle Lawendowe Pola (Marcopolo Development), charakteryzujące się zabudową szeregową utrzymaną w sielankowym klimacie. W aktualnej ofercie dostępnych jest blisko 20 segmentów o powierzchniach przekraczających 85 m2.

Lawendowe Pola - Marcopolo Development

Lawendowe Pola, Marcopolo Development

Oferty spełniające kryteria MdM znaleźć można także w malowniczej miejscowości Dopiewiec, w której powstało Osiedle Dąbrówka – Leśna Polana (Linea), charakteryzujące się nowoczesnym, minimalistycznym designem. Jest to inwestycja w zabudowie szeregowej – znajduje się tu ponad 10 domów zakwalifikowanych do rządowego programu. Są to 3-pokojowe budynki o metrażach w granicach od 70 do 75 m2.

Dąbrówka, Leśna Polana, Linea

Dąbrówka, Leśna Polana, Linea

Domy spełniające wymagania stawiane przez MdM znajdują się także w miejscowości Brodowo mieszczącej się nieopodal Środy Wielkopolskiej. Osiedle Słoneczne (KM BUILDING) to kompleks oferujący zarówno domy wolnostojące, jak i w zabudowie szeregowej oraz bliźniaczej. Obecnie Osiedle posiada w swojej ofercie blisko 25 domów, cechujących się funkcjonalnymi rozkładami pomieszczeń, przestronnością, a także możliwością wyboru między własnym ogródkiem, obszernym tarasem a zacisznym balkonem.

Osiedle Słoneczne, KM BUILIDING

Osiedle Słoneczne, KM BUILIDING

W miejscowości Koninko powstaje natomiast osiedle o wdzięcznej nazwie Nowe Koninko (Skaland), które bez wątpienia mogłoby się stać wizytówką miasteczka: zaplanowano tu lokale dla ponad 600 rodzin, a także w trosce o wygodę przyszłych mieszkańców – centrum handlowo-usługowe. W zakończonym I etapie inwestycji wybudowano mieszkania, domy jednorodzinne oraz budynki w zabudowie szeregowej. Te ostatnie to 4-pokojowe, prawie 100-metrowe domy spełniające kryteria programu MdM.

Nowe Koninko, Skaland

Nowe Koninko, Skaland

Analizując powyższe dane, można stwierdzić, że aktualnie tylko niewielka część mieszkań i domów na terenie Poznania i okolic spełnia kryteria programu Mieszkanie dla Młodych. To jednak dopiero początek rządowych dopłat dla nabywców pierwszego lokum – wciąż nie wiadomo, z jakim realnym zainteresowaniem spotka się dofinansowanie. Można spodziewać się, że program będzie cieszył się coraz większą popularnością, co z kolei sprawi, że deweloperzy chętniej będą dostosowywać swoją ofertę do jego kryteriów.

 

2 komentarze

  1. Irek pisze:

    Masz rację Filip, Koralik ciekawa inwestycja i z tego co widzę na stronie dosyć korzystna cenowo.

  2. filip pisze:

    z zaprezentowanych inwestycji, Koralik wydaje mi się najciekawszą propozycją dla młodych

Dodaj komentarz