Otwarto pierwszą w Poznaniu kawiarenkę tramwajową


Otwarto pierwszą w Poznaniu kawiarenkę tramwajową  powstałą  na nieużywanym  torowisku  na ul. Zielonej. Cafe Bimba miała zostać otwarta z początkiem maja, ale została uszkodzona przez wandali.

kawiarenka tramwajowa

W Poznaniu jest kilka fragmentów torowisk, które pozostały po dawnych liniach tramwajowych, min. przy ul. Zielonej i na Ostrowie Tumskim. Za sprawą Komisji Rewitalizacji Rady Miasta powstał pomysł by postawić na nich zabytkowe tramwaje przerobione na kawiarenki.

– Dzięki inicjatywie komisji zostanie stworzone ciekawe miejsce w centrum miasta dla mieszkańców i turystów. Ten projekt wpisuje się w działania rewitalizacyjne, które promujemy i wspieramy- mówi radny Mariusz Wiśniewski, przewodniczący Komisji Rewitalizacji.

Do pomysłu udało przekonać się MPK Poznań, które ma w swoich zajezdniach stare pojazdy czekające na rewitalizację. W konkursie, który ogłoszono zwyciężył Tomasz Zieliński, i to jego Cafe Bimba już wkrótce stanie na torach na ul. Zielonej. Dla klientów ma zostać otwarta z początkiem maja. MPK Poznań przekazało do remontu tramwaj typu N, który wcześniej służył jako pojazd dla ekip technicznych. W zaaranżowanym na cele kawiarni wnętrzu pozostanie wiele charakterystycznych elementów, m.in. drewniane tramwajowe fotele.

– To będzie normalna kawiarnia, napijemy się kawy i zjemy coś słodkiego, będzie też alkohol – mówi Tomasz Zieliński. – Stoliki dla gości będą też ustawione na zewnątrz tramwaju.

– Nie mam wątpliwości, że dzięki tej inicjatywie to miejsce zyska na atrakcyjności – mówi Piotr Libicki, koordynator ds. estetyki  wizerunku miasta Poznania. – Te kawiarenki, będą przypominały o miejscach, w których kiedyś jeździły tramwaje – dodaje.

Kolejna tramwajowa kawiarenka ma powstać obok dworca autobusowego przy Rondzie Rataje, będzie się mieścić w tramwaju nazywanym popularnie „Helmutem”. Prace remontowe pojazdu mają ruszyć po uruchomieniu kawiarenki na ul. Zielonej. Nastąpi to po wymienieniu stłuczonej szyby i uszkodzonych klamek.

Źródło: poznan.pl

Zdjęcia Ireneusz Pindral i Cafe Bimba

Wizualizacja: PRODOM Architektura Konstrukcja

Dodaj komentarz