Rusza budowa Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego


Koncepcja architektoniczna CZSK oparta jest o współczesne standardy projektowania obiektów szpitalnych: to niska zabudowa, modułowe bloki zapewniające optymalne wykorzystanie przestrzeni i efektywny układ ciągów komunikacyjnych. Działalność operacyjna i zabiegowa będą skumulowane w jednym miejscu, a drogi dla ruchu ambulatoryjnego i szpitalnego nie będą się krzyżować. Przewidziano 2-osobowe sale chorych dla pacjentów i przestrzeń dla ich rodzin. Takie podejście do projektowania umożliwi nie tylko stworzenie nowoczesnego obiektu pod względem medycznym, ale także zapewni komfortowe warunki pobytu.

Likwidacja obiektów szpitalnych w zabytkowych budynkach oraz połączenie ich działalności w nowym miejscu pozwoli na optymalne wykorzystanie potencjału sprzętowego, technologicznego oraz personelu medycznego – przez wspólne korzystanie z diagnostyki obrazowej, diagnostyki laboratoryjnej, szpitalnego oddziału ratunkowego, oddziału anestezjologii i intensywnej terapii, bloku operacyjnego. Powstanie centralna sterylizatornia, i apteka szpitalna, wspólne będą magazyny, administracja, usługi techniczne.

Przeprowadzka oddziałów szpitalnych z obiektu przy ul. Długiej nastąpi w 2026 r. Inwestycja będzie powstawać etapami. Wykonawcą etapu IA jest firma WARBUD.

W środowej inauguracji budowy Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego wzięli udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych i centralnych, a także Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz