Rozpoczął się Festiwal Ethno Port


Na parkingu przed Zamkiem znów „wyrośnie” trawa, a w centrum popłynie muzyka świata. Dziś rozpoczyna się siódmy Festiwal Ethno Port.

 

a,pic1,1200,71253,95317,show2
Brytyjski Songlines, najbardziej prestiżowy magazyn zajmujący się world music, właśnie po raz kolejny umieścił poznański Ethno Port wśród 25 najważniejszych festiwali na świecie! Przed nami zatem cztery dni z muzyką na najwyższym poziomie. Występy, podobnie jak w zeszłym roku, odbywać się będą w kilku zamkowych przestrzeniach: Sali Wielkiej, na Dziedzińcu Zamkowym oraz na parkingu. Szczególnie atrakcyjnie zapowiadają się plenerowe koncerty przed Zamkiem. Będą one, tak jak przed rokiem, darmowe, a zagrają: Fanfare Ciocarlia, Les Tambours De Brazza oraz Trebunie-Tutki & Twinkle Brothers.

Już pierwszego dnia zaprezentuje się niekwestionowana gwiazda – Dhafer Youssef, wirtuoz lutni oud urodzony w Tunezji. Oud wywodzi się z Bliskiego Wschodu i uznawany jest za przodka europejskiej lutni. Youssef łączy magię tego instrumentu z nowoczesnymi rozwiązaniami brzmieniowymi. Sława artysty wykracza daleko poza rejony world music. Na swych bestsellerowych płytach ze swobodą łączy wątki muzyki tradycyjnej, jazzu, elektroniki. Wielką sławę przyniosła mu płyta Electric Sufi. Ostatni album to piękny, ubiegłoroczny Birds Requiem. Pierwszy dzień zakończy potańcówka z Poznańskim Domem Tańca. To środowisko, które od lat jest jednym z wielkopolskich centrów kultywowania tradycji ludowej.

Zdjęcie: Renata Rosa/ materiały organizatorów

Źródło: poznan.pl

Dodaj komentarz